Mida teha täna, et olla tulevikus rikas?

Mida teha täna, et olla tulevikus rikas?

Käisin 14. oktoobril 2016 Põltsamaal õpilastele rääkimas kõigest sellest, mida oleksin ise soovinud juba gümnaasiumis teada, et elu oleks lihtsamini läinud ja, et oleksin praeguseks oma eesmärkidega kaugemale jõudnud (olen aastate jooksul sarnaseid ettekandeid nüüdseks kümnetes koolides läbi viinud).

Eks neid õppetunde, mida olen investeerimiskogemuse jooksul saanud, on teisigi ja juttu jätkuks kauemaks, aga valisin pooleteisetunnise ettekande jaoks välja 5 enda meelest kõige olulisemat oskust, mille nimel annab juba kooliõpilasel tööd tegema hakata, et tulevikus oleks lihtsam – ehk tegemist on lühendatud kokkuvõttega pikemast töötoast.

Samas, nagu ka õpilastele ütlesin – ennustamine on tänamatu töö ja hetkel me ei tea, millises tulevikus nemad elavad, seega alati tuleb olla valmis ootamatusteks. Ettekanne oli suunatud gümnasistidele, ehk kui sinu peres on mõni gümnasist, siis võiks see eelkõige temale olla väärt lugemine või tekst, mida ühiselt läbi arutada.

I Õpi hästi suhtlema

Oma investeerimiskarjääri (ja üldse ka tavalise karjääri) ning ettevõtluskarjääri kokkuvõtteks võin ma veendunult öelda, et pea kõik head pakkumised tulevad sinuni sõprade ja tuttavate kaudu, ehk tutvused on olulised. Ning mitte üldse tutvused selles mõttes, et sa teaksid kedagi kes on “tuntud” või “kõrgel kohal”, vaid, et sa suhtled asjalike inimestega.

Suhtle selliste inimestega, kellele tuled sa õigel ajal meelde, et sa oled usaldusväärne ja abivalmis ning sinu peale võib loota ning nad suunavad projekte, ideid ja kontakte sinu suunas.

Üksinda on suuri asju raske ära teha, ning paratamatult kehtib see ka ettevõtluses ja investeerimises. Mida suuremaks lähevad projektid, seda suuremaks lähevad rahasummad ning seda rohkem on vaja erinevaid oskuseid ja teadmisi.

Kõiki maailma asju ei ole sul realistlikult võimalik ise ära õppida, seega leia enda ümber inimesed, kes on õppimisvõimelised, kes oskavad mingeid asju sinust paremini ja kellega sa tahaksid koostööd teha. Leia enda ümber inimesed, kes naudivad oma valdkonda ning mõtle läbi, kuidas saaksid sina neile kasulik olla.

Heade tutvuste leidmiseks pole imenippi, aga meeles tasub pidada seda, et inimesed teevad alati parema meelega koostööd nende inimestega, kes on neile meeldivad. Ehk, tegele teadlikult sellega, et sa oleksid selline inimene, kellega teised tahaksid suhelda ja koostööd teha.

Sellest ei piisa, et sa ise oma peas mõtled, et oled abivalmis või usaldusväärne – kuidas teised inimesed seda näevad, et sa oled abivalmis ja usaldusväärne? Sinu käitumine on see, mis lõppkokkuvõttes sinust kuvandi loob, mitte see, mida sa ise mõtled sellest, milline sa oled.

Esmamulje loomise kohta on mitmeid teooriaid, aga selge on see, et esimese mulje lood sa endast loetud sekundite jooksul ning sealt edasi on sul suhteliselt lühikene periood, et seda muljet mingis suunas kõigutada. Seega ole teadlik sellest, milline sa oled ja sellest, kellega sa koos viibid. Kui sinu sõbrad on sellised, kes iga vahetunni ajal nurga taha suitsu tegema lähevad ja sina samas arvad, et oled tubli ja kohusetundlik, siis sorry, aga see ei ole nii. Kui sinu ümber on aga heatahtlikud inimesed, kes enda lubadusi täidavad ja on pealehakkajad, siis on suurem tõenäosus, et ka sina oled selline.

Vaata otsa nendele inimestele, kes on sinu ümber ja see näitab päris selgelt ära, milline oled sina ise. Öeldakse, et sinu viis lähimat tuttavat näitavad ära, milline inimene sa oled – kas see, mida teised väljastpoolt näevad, vastab sellele, mida sina ise tahaksid endast näidata?

Kui sind ennast pole ruumis, siis kuidas sinu sõbrad-tuttavad või näiteks õpetajad sind kirjeldavad? Kui keegi helistaks su klassijuhatajale, et küsida soovitust sinu uuele suvisele töökohale, mida tema sinu kohta ütleks – selle alusel, mida tema igapäevaselt näeb?

Te konkureerite edaspidises elus mitte ainult enda klassikaaslaste vaid ka terve Eesti noorte, või ka lausa terve maailma noorte vastu. Mis on see, mis on teis erilist? Miks peaks sadade kandidaatide hulgast valima just teid? Miks peaks mõni sõber teid mõnda ägedasse projekti soovitama?

Millised on need kolm esimest omadussõna, mis tulevad teistel meelde, kui nad peavad just sind kirjeldama? Milline on esmamulje, mille jätad, kui astud paari aasta pärast oma esimesse ülikooliloengusse? Näe vaeva, et käituda nagu selline inimene, kes sa tahad olla ning pinguta, et olla hea sõber ja väärtuslik koostööpartner nendele inimestele, kellega tahaksid ise koostööd teha.

II Arenda enesedistsipliini

Tihti räägitakse sellest, et sul on vaja oskust, et motiveerida ennast asju tegema. Ma põhimõtteliselt ei nõustu sellega, sest motivatsioon on midagi sellist, mis kas on või mitte. Hea näide on sellest, et õhtul enne keerulise koolitöö esitamist tekib motivatsioon oma tuba ära koristada ja miljon muud asja ära teha selle asemel, et tegeleda asjadega, mida päriselt teha on vaja.

Motivatsioon on tänamatu asi seetõttu, et motivatsiooni kas on või ei ole. Kui motivatsiooni on, siis on kõik asjad lihtsad ning motiveeritult suudavad tegutseda kõik inimesed. Tõeline küsimus on selles, et mida suudad sa ära teha siis, kui sul ei ole tegutsemiseks motivatsiooni.

Siinkohal tulebki mängu distsipliin. Kui sõnastada ära, mida distsipliin sulle annab, siis kõige lihtsamalt ütleksin ma seda nii – distsipliin on võimekus teha ära need asjad, mis on rasked ja ebameeldivad, aga eduks vajalikud. Maailmas ei ole ilmselt mitte ühtegi inimest, kelle elu koosneb ainult 100% meeldivate asjade tegemisest.

Ka väga edukad ja väga tublid inimesed peavad sageli tegema asju, mis neile ei meeldi. Mis eristab neid aga mitte edukatest inimestest ongi just see võime, et nad teevad asjad ära.

Kui me paneme kõrvuti kaks inimest, kes on mõlemad motiveeritud, aga korralik töödistsipliin on neist ainult ühel, siis on ilmselge, kes on nendest edukam. Edukas on see, kes teeb ära kõik asjad ka nendel perioodidel, kui motivatsiooni ei ole – ning selle aja sees saab väga suur hulk tööd tehtud.

Harjumuste üles ehitamine ja pikaajaliselt asjade ära tegemise oskuse arendamine nõuab palju tööd, seega on mõistlik juba praegu pihta hakata. Näiteks kasvõi nii lihtsa asjaga, et kõige ebameeldivama koolitöö teed ära päev enne tähtaega, mitte viimasel minutil.

Sageli, kui suurtest ettevõtlusplaanidest või äriideedest rääkida, siis on kuulda, et mõnel inimesel on väga hea idee, aga ta ei taha seda jagada, sest äkki keegi varastab tema mõtte. Tegelikkuses on aga asi nii, et häid ideid on tuhandeid, ilmselt lausa miljoneid. Hea idee ise üksi aga on väga väärtusetu, oluline on, kuidas see ära tehakse.

Äriideed elavad ja surevad oma asutaja tegevuse põhjal – sul võib olla idee, millest võiks saada järgmine Apple või Microsoft, aga kui sa ei suuda tööd sisse panna nendel hetkedel, kui on raske, siis ei saa sellest kunagi reaalsus.

Igapäevaselt investeerimisega tegeledes või ettevõtluses aktiivne olles on sinu kõige suuremaks sõbraks distsipliin. Teadmine, et rasked asjad tuleb ära teha ning oskus ennast kokku võtta ja reaalselt teha mõni ebamugav telefonikõne või unetul ööl viimane lihv oma projektile anda on sageli see, mis saab edukas olemisel kaalukeeleks.

Eestis on tuhandeid teisi noori, kes on vähemalt sama andekad kui sina – edukamaks saab pikas plaanis see, kes teeb ära ka rasked ja keerulised asjad.

III Õpi matemaatikat ja IT-d

Ilmselt räägitakse seda, et matemaatikat ja IT-d tuleb õppida pea igas koolitunnis ja kuulete seda ka oma vanematelt nii palju, et see soovitus on sisult natukene tühjaks muutunud. Siiski, tahaksin sellel teemal peatuda, sest inimestel on veidi vale arusaam jäänud sellest, et milliste asjade oskamisest tegelikult kasu on.

Matemaatikat õppides ei ole esmatähtis see, et oskaksid lahendada piirväärtuse leidmise ülesandeid, või, et IT-haridus tähendaks ainult koodi kirjutamise oskust või juhtmete lahti- ja kokku ühendamist (kuigi ka sellest on kasu). Ma räägin eelkõige sellest, et tõeline kasu tuleb sellest, et sa saaksid fundamentaalselt asjast aru ja oskaksid mõelda.

Analüütiline, ratsionaalne ja loogiline mõtlemine on just see, mis üha kiiremini muutuvas maailmas sind edasi aitab ning abistab muutuvas töökeskkonnas kohandumisel kaasa. Harjumus teha asju täpselt ja läbikaalutletult on oskus, mille väärtus on hindamatu ükskõik, millises eluvaldkonnas oled tegev.

Ei ole vahet, kas kirjutad esseed, ehitad üles uut süsteemi, lood uut toodet või teed aktsiate ostmisel valikuid, oskus oma mõtted selgeteks argumentideks sõnastada ning plusse-miinuseid analüüsida ja loogilisi protsesse jälgida teeb sinust eduka inimese.

Intuitiivne arusaam nii matemaatikast (laiemalt reaalteadustest) kui ka infotehnoloogiast aitab sul igapäevaselt oma elu paremaks muuta. On vähe eluvaldkondi, mida ei oota ees hübriidistaatus – see tähendab, et lisaks oma valdkonnale spetsialiseerumisele on sul vaja osata ka mõelda numbrites ja tehnoloogilistes lahendustes.

Tänapäeval on isegi kunstnikul vaja tõeliseks eduks osata näiteks kirjutada äriplaane või kasutada oma veebipoodi rahvusvaheliste klientideni jõudmiseks. Kui sa ei mõista süsteeme – olgu need digitaalsed või rahavood, siis ei saa kunagi ka sinu ettevõtmised tõeliselt suureks kasvada. Mida vähem sa mõistad, seda rohkem raha jätad pikas plaanis lauale.

Oskust mõista süsteeme ja numbreid on vaja nii professionaalses elus kui igapäevaelus. Esimesteks lihtsateks sammudeks on kasvõi arusaam, kuidas toimib intress, kuidas liigub ettevõttes raha ning kuhu viivad tulevikus sinu praegused rahaga seotud otsused.

Infotehnoloogiliselt on esimene kontrollpunkt see, kuidas sina käitud, kui sinu arvuti lööb ette mingisuguse errori – kas lahendad probleemi ise või peab keegi sind aitama? Oskus süstemaatiliselt ja samm-sammult probleeme lahendada on ülekantav ja lõpmatult kasulik.

Tulevikku on keeruline ette ennustada. Inimesed kipuvad ülehindama lühikeses perspektiivis toimuvaid muutuseid ning alahindama pikas plaanis muutuseid. Teie karjääri tippajad on ilmselt umbes aasta 2045 läheduses ning keegi meist ei tea, millised tehnoloogiad siis kasutusel on või kas teie selle hetke töökoht tänasel päeval üldse veel olemas on. Seetõttu üritamegi koolis teile õpetada võimalikult palju igast valdkonnast, et oleksite vähemalt kõikidest teeotsadest teadlikud.

Tulevik on juba praegu siin, lihtsalt ei ole väga ühtlaselt jaotunud – kui palju tulevikust on praegu juba teieni jõudnud ning kuidas saate teie edaspidi hakkama kui tehnoloogiline areng üha kiireneb? Võidavad need, kes suudavad õppida ja kohaneda ning selle südames on kahtlemata tehnoloogiline areng.

IV Ole ettevõtlik

Eesti riigis maetakse päris palju raha igasuguse ettevõtlikkusõppe alla, ning igal pool toetatakse startup’e ning julgustatakse oma ettevõtet alustama. See on kindlasti osa ettevõtlik olemisest, ent see pole kaugeltki kõik. Ettevõtlikus on midagi laiemat – see on oskus, suutmine ja tahtmine midagi teha. Midagi, mis on uus, keeruline, mis sind arendab ja mis asub sinu mugavustsoonist vähemalt veidikene väljas.

Kooli kontekstis on ettevõtlikkuse puhul kõige olulisem just see pealehakkamise komponent, ehk see, et sa reaalselt teed asju. See tähendab seda, et sa võtad osa erinevatest projektidest – kui toimub mingi koolitus, üritus, ettevõtmine, siis oled sa olemas ja panustad ning kas aitad korraldada või osaled.

See tähendab, et sa võtad sõna, kasvõi näiteks koolitunnis või grupitööd tehes oma mõtete sõnastamine on alguseks – kooli eesmärk ongi see, et sa saaksid riskivabalt katsetada ja eksida. Saa oma esimene kogemus asjade ära tegemisel ning avalikul esinemisel koolist, siis on edaspidi elus ja tööl lihtsam.

Ütle rohkematele asjadele “jah”. Erinevad organisatsioonid, MTÜ-d, ministeeriumid, ettevõtted jpt korraldavad lugematul hulgal erinevaid programme, koolitusi, loenguid, eesmärgiga teieni jõuda. Anna endast parim, et need teadmised ja praktilised võimalused vastu võtta – isegi kui sa praegusel hetkel täpselt ei tea, kuidas ja mis määral sellest sulle tulevikus kasu on, siis osadest nendest asjadest kindlasti on.

Veelgi suurem pluss on see, et kui sa oled ise harjunud natukene rohkem pingutama, siis nendel üritusel kohtud sa samuti nende inimestega, kes on harjunud tegema natukene rohkem ja on natukene rohkem ettevõtlikud – need on inimesed, kellega sa peaksid tahtma tutvuda.

Ettevõtlikkus kitsamas plaanis on muidugi seotud sellega, et sa ise hakkad midagi ette võtma – viid ellu mõne oma projekti, algatad uue tegevuse või lood oma ettevõtte. Kindlasti on ettevõtlik olemine keeruline – see eeldab pingutamist ja tööd, see eeldab suhtlemisoskust ja tiimikaaslaste leidmist, see eeldab distsipliini ning pealehakkamist teha raskeid asju. Kõik ettevõtjad pole kindlasti rikkad, aga pea kõik rikkad on mingil määral ettevõtjad ja nende edu taga on nende enda ettevõtlikkus ja pealehakkamine.

V Kontrolli oma raha

Rahast rääkimine on kahjuks igapäevaelus päris keeruline teema. Paljudel inimestel on rahaga pigem keerulised suhted ja tõenäoliselt ka enamike teie peredes õhtusöögilauas rahast ei räägita. Suurt osa eestlasi saadab läbi elu pigem mure raha olemasolu pärast ning küllap olete ka teie näiteks oma vanematelt kuulnud seda, et raha ei ole, aga sellele pole ilmselt järgnenud pikemat selgitust sellest, et miks raha pole.

Väga suur hulk noori astub maailma ilma, et neil oleks olemas hea arusaamine sellest, kuidas raha töötab ning selle tagajärjel teevad nad mitmeid otsuseid, mida tulevikus kahetsevad.

Rahamure võtab sult ära julguse asju teha. Kui sa pead igapäevaselt mõtlema selle peale, kas sul on ikka järgmisel kuul võimalus maksta üüri või endale süüa osta, siis ei julge sa teha midagi uut, põnevat ega rasket, sest sa kardad läbikukkumist palju rohkem. Sa ei taha oma elus teha otsuseid ainult selle pärast, et sul on vaja raha, see viib su sinna, et teed asju selle pärast, et sa pead, mitte selle pärast, et sa neid tegelikult naudiksid.

Ka sinu tulevane ülemus teab, et sul on igakuised rahalised kohustused ja ta teab, et enamikel inimestel ei ole oma kehva finantsseisu pärast võimalik läbirääkimistel oma nõudmisi esitada. Sa tahad, et sul oleks võimalus öelda “Ei!” ning selleks on sul vaja tugevat finantsilist seljatagust.

Arusaadavalt on teil tänasel hetkel keeruline mõelda oma pensioni peale – see on niivõrd kaugel, et mõte endast 60 või 80 aastasena tundub hoomamatult kaugel. Kuigi pikas plaanis peaks rahaasjade korda saamiseks olema tugev motivatsioon selles, et tahate ka vanas eas väärikalt elada, siis rahaasjade korda saamine on oluline ka lühemas plaanis.

Võimalus elada oma elu paindlikult, lubada endale asju, mida te tahate, võimalus reisida, võimalus otsustada – kõik need tulenevad suuresti sellest, et teil on enda toetamiseks raha. Parem finantsseis tähendab nii paremat tervist, rohkemat vabadust kui ka põnevamat elu, loodetavasti tahaksid kõik teist nii elada.

Kokkuvõtteks tahaksin rõhutada seda – mitte keegi teine ei hooli teie tulevikust ja teie rahast rohkem kui teie ise. Jah, teie vanemad hoolivad väga palju sellest, kuidas teil tulevikus läheb, aga teie ise olete need, kes peavad need reaalsed sammud astuma, leidma need kontaktid, arendama endas uusi oskuseid ning õppima ja siis oma plaane ellu viima.

Kui sina ei kontrolli oma elu ja oma rahalist seisu, siis kontrollib raha sind. Kõik investorid soovivad, et oleksid nad ainult varem alustanud. Kasvõi väikesed sammud, mida saate juba täna-homme ette võtta aitavad teid sellel teel, et oleksite tulevikus edukamad.

Muide, saalist tuli ka väga hea lõpuküsimus, nimelt, “Miks te koolitate endale konkurente?”. Vastus on lihtne – statistiliselt tuleb sellisest saalist mulle heal juhul üks konkurent, kes päriselt asju hakkab ära tegema. Ja siis on ka see inimene pigem võimalik koostööpartner kui konkurent, sest Eestis on turul ruumi veel kõikidele, sest investeerimisega tegeleb nii väike osa rahvastikust.

Blogipostitus uuendatud 20.08.2022

Kommentaarid

Marko

Väike vastuolu: ühest küljest säästa maksimaalselt selleks, et maksimaalselt investeerida ja reinvesteeri kasum uutesse projektidesse/investeeringutesse.
Teisest küljest võimalus elada oma elu paindlikult, tehes seda, mis hing ihkab – kahjuks on väga palju selle teostumisest võimalik ainult piisava (vaba) rahahulga olemasolul 🙂
Nokkisin niisama. Tegelikult väga hea ja asjalik heietus!

Vastused

kristi

Eks muidu olekski liiga lihtne kui see tasakaalupunkt iseenesestmõistetav oleks 🙂

Lisa kommentaar

Kristi investeerib OÜ
Reg. kood: 14753252
Sõpruse pst 44-32, Tallinn, Harjumaa, 10620
Üldine kontaktinfo:
Kristi Saare
e-mail: kristi [at] kristiinvesteerib.ee
telefon: 555 88 178

Käesoleval veebilehel kirjeldatu on minu isiklik kogemus investeerimismaailmas - tegemist ei ole investeerimisnõuga ning ükski kajastatud tehing või tegevus ei ole ostusoovitus.

Veebilehe sisu on meelelahutusliku ja informatiivse sisuga ning ei tohiks kunagi olla aluseks ühegi otsuse tegemiseks. Tee kõik oma finantsotsused vastavalt oma riskitasemele ja isikliku portfelli analüüsile. Tootlikke investeeringuid!

© 2016-2023 Kristi investeerib OÜ