Interactive Brokersi (IB) konto avamine ettevõttele

Interactive Brokersi (IB) konto avamine ettevõttele

Nüüd, kui kogu koduostmise trall on lõpuks läbi ja vana kodu maha müüdud, oli lõpuks aeg vaadata otsa portfelli riismetele (päris nii dramaatiline küll olukord pole õnneks) ja hakata paari aasta jooksul veidi kiiva jooksnud portfelli tasakaalustama.

Plaan aktsiates positsioone veidi rohkem sisse võtta (ja eelkõige Baltikumist väljastpoolt) on mul olnud juba nüüdseks mitu aastat, ent kodu ostu plaani valguses otsustasin lükata edasi, sest oli teada, et aktsiaportfelli väärtus on panga silmis maksevõimekuse hindamisel null.

Üldplaanis Interactive Brokersi ehk IB plusside kohta on kirjutatud juba päris palju. Lühinimekiri siis selline: 1) kordades madalamad teenustasud kui Eestis kohalike pankade poolt pakutavad; sellest tulenevalt 2) võimalik oste ajas lihtsamalt hajutada, sest miinimumostu suurus pole nii suur; 3) võimalik odavalt võimendada kui on soov riski võtta; 4) lihtne ligipääs paljudele erinevatele turgudele; 5) pakub hajutamisvõimalust geo(poliitilise)riski eest, varad on rahvusvahelises ettevõttes, mitte kohaliku teenusepakkuja kaudu.

Miinuste nimekiri on suhteliselt lühikene, aga tasub kaalumist: 1) kordades keerukam süsteem kui kohalikus pangas "osta" nupu vajutamine; 2) ei ühildu lihtsalt investeerimiskonto süsteemiga; 3) konto avamine on paras jauramine võrreldes kohaliku pangaga; 4) kui ei plaani tõsisemalt asja ette võtta, siis on aja- ja vaevainvesteering suhteliselt suur; 5) näpud hakkavad kindlasti sügelema, kui igasuguseid võimalusi on väga palju.

Aga ega pikalt siin arutleda pole, ma olen jõudnud oma portfelliga sinna punkti, kus tahan Baltikumi kõrvale rohkem rahvusvahelist vaadet ja, kui juba, siis pigem odavate teenustasudega ning pikaajalises plaanis.

Lisaks plaanisin tegutseda ettevõttena ja kuna Baltikumi jaoks LEI kood oli juba tehtud, siis lisakulutusi IB konto ei too, välja arvatud raamatupidamisega seotud kulu. Kui juba konto teha, siis mõtlesin, et teen korraga kõik ära ja avan margin konto, ehk saan kasutada ka soovi korral (vastutustundlikult) võimendust, ehk laenurahaga aktsiaid osta.

Konto avamise ankeet

Konto avamise ankeet tundub hirmsam, kui ta tegelikult on. Paar võtmekohta on veidi segased, aga õnneks on mul piisavalt tuttavaid, kes on selle kadalipu läbi käinud ja ka internetijuhenditest oli siinkohal abi. Kulus siiski paar tunnikest, et kõik küsimused täpselt läbi käia ja olla veendunud, et kõik sai õigesti paika.

Esitada on vaja:

Kõik üldine informatsioon nii sinu kui sinu ettevõtte kohta (aadressid, telefonid, isikukoodid, ärireg. koodid jne). Hakka ainult otsast täitma ja vaata, et midagi vahele ei jää.

Küsitakse palju erinevaid koode, mis ei ole kõik üks-ühele Eestiga ja tuleb näpuga järge ajada. Näiteks TIN (taxpayer identification number), mida minu ettevõttel, kui mitte käibemaksukohustuslasel, pole ja siis pead kohe avanevates kastikestes hakkama selgitama, et jah TIN-e Eestis jagatakse, aga seaduse alusel ei ole mul seda vaja ja pakud neile vastu Äriregistri koodi. Eraisiku TIN-i kasti paned isikukoodi.

See, mida sul lubatakse teha, sõltub sellest, milline on sinu varade maht ja kogemus. Varade mahu kohta küsitakse sult kolme asja – net worth ehk kõikide varade väärtus, liquid net worth ehk varad, mida saad kohe rahaks teha (kui on vaja võimendust katta) ja net income ehk igaastane sissetulek.

Selleks, et saaks margin kontot avada, on nõuded järgnevad: Stocks in a Margin account requires your Liquid Net Worth to be at least EUR 17,539 and your Annual Net Income to be at least EUR 35,078 or your Liquid Net Worth to be at least EUR 87,696. Kuna vahemikke saab valida suhteliselt suuri (vt. pilti allpool), siis kui nt paned sissetulekuks 30-39K, siis margin kontot ei luba teha. Ühesõnaga seal peab numbritega täpselt vaatama, mida sisestad, et margini valik veateadet ei annaks.

Varade mahule lisaks on vaja tõestada ka oma kogemust, sisuliselt pead iga instrumendi kohta valima, mitu aastat on sul kogemust, kui mitu tehingut keskmiselt aastas teed ja milline on sinu teadmiste pagas. Kui sa good või extensive ei vali, siis margini võimekust ei pakuta. Sõna “tõestama” kasutan siin väga kaudses tähenduses, keegi mingit tõestust sellele, mida ma kirjutasin, reaalsuses protsessi jooksul ei küsinud.

Pead selgitama lahti ka oma investeerimiseesmärgid, mida siis teoorias kasutatakse sulle sobivate toodete pakkumiseks, valikuid on 6: preservation of capital, speculation, growth, income, trading profits, hedging. Valides growth ja income lasi süsteem mind ilma punaste kirjadeta läbi.

Kõige keerulisem osa ankeedi täitmisest on W-BEN-E täitmine, ehk maksudokument, mis USD dividende 15% määraga maksustab (tavalise 30% asemel), osa sellest on FATCA kategooria valimine ja mõned maksude kohta käivad väited, mida sai õnneks LHV juhendist suhteliselt hästi maha viksida. Kordades lihtsam oli mul ka ilmselt seetõttu, et mul on tegemist aktiivse ettevõttega, mille tulu (hetkel veel) on suuresti aktiivsest koolitustegevusest, mitte pole tegemist passiivse investeerimiskehaga, mida rohkem luubi alla pannakse. LHV juhend on SIIN.

Dokumendid, mis tuleb esitada

Kui oled edukalt saanud ankeedi täidetud, tuleb sulle ette nimekiri dokumentidest, mida pead esitama selleks, et konto aktiveeritaks. Ma olin alles osad jõudnud üles laadida, kui juba paari tunni pärast tuli kiri, et mõned asjad on puudu, nad olid kohe üllatavalt usinad.

Esitada tuleb enda ja ettevõtte kohta dokumendikoopia (passi või ID kaardi pilt sobib), firma registreerimisdokument (äriregistri B kaardi inglisekeelne pdf sobis), aadressitõestus (kuna mul pole uues kodus veel ühtki arvet tulnud, siis kasutasin LHV panga konto väljavõtet – tavaväljavõttel on aadress ülal nurgas peal, võtsin põhimõtteliselt eelmise kuu väljavõtte pdf-i ja laadisin üles. Küsisin igaks juhuks ka panga poolt aadressikinnituse, kui tagasi põrkab (maksis 10 eur), aga seda polnudki vaja.

Edasi läheb aga huvitavaks, sest tuleb tõestama hakata, et sa tegelikult tohid igasuguseid asju teha ja nõudmiseid lugedes on justkui megakeeruline, aga tegelikult pead sa ise firma juhina/omanikuna andma endale firma esindajana õiguse igasuguseid asju teha. Selleks esitasin ma neile kaks dokumenti (statement/resolution), mille siis allkirjastasin ja millest tegin pilti ja sobis.

Ühe statement’i sisu oli, et „Mina, Kristi, ettevõtte X OÜ omanik, luban Kristil, isikukoodiga Y teha ettevõte X nimel tehinguid IB’s.“ Ja teine oli resolution, et „Mina, Kristi, ettevõtte X OÜ omanik, luban Kristil, isikukoodiga Y teha ettevõtte X nimel margin tehinguid“. Ilmselt oleks võinud need kirjutada üheks dokumendiks kokku ja mõlemasse kohta sama asja esitada ja oleks ka asi ants olnud. Viimasena oli konto avamise õigust vaja kinnitada, selleks laadisin vastava dokumendi lihtsalt alla, mida IB pakkus, kirjutasin nimed, kuupäeva ja allkirja ning laadisin pildi dokumendist üles.

E-maili teel täpsustused

Pidi olema päris tavaline, et tuleb lisaküsimusi või lisadokumentide palveid pärast seda, kui kõik on esitatud ja ei tasu lasta ennast sellest ära ehmatada. Minult küsiti lisaks kolm küsimust, mida pidin selgitama. Esiteks, millega ettevõte tegeleb (kust tuleb raha), kuhu kirjutasin paari lausega ettevõtte äritegevusest; pidin selgitama, kes olen mina ja mis on minu töökoht või eelnev töö ning lõpuks kinnitama, et raha, mida investeerin, on minu oma ja ei plaani kasutada kolmandate osapoolte raha.

Kuigi firma asutamisdokumendina läks Äriregistri B kaardi inglisekeelne pdf läbi, siis minult küsiti lisaks kinnitust, et olen ainuomanik ettevõttes. Kuna põhikirja esmapilgul vaadates äriregistrist inglise keeles mugavalt ei saa, siis tegin lihtsalt pdf väljaprindi ettevõtjaportaali ettevõte vaatest, kus oli näha, et olen juhatuses, asutaja ja osanik, see vastas nende küsimustele.

Konto on kinnitatud ja siis…

Rohkem küsimusi polnud ning siis tuli kiri õnnitlusega, et konto on heaks kiidetud ja kui soovin, siis nüüd oleks hea raha peale kanda. Firmakontol ei ole enam miinimumsummat, millega alustada. Ainus, millega pead arvestama on, et margin (võimendusega) konto puhul ja välisvaluutades tehingute puhul peaks olema kontol alustuseks vähemalt 2000 dollarit.

Kohe, kui aga uuesti sisse logisid, siis tuli täiendav info, mida küsiti sinult kui eurooplaselt. Esiteks nõutakse infot, kas sul on LEI kood olemas ja pead selle sisestama ning see kontrollitakse üle enne, kui tehinguid saad teha; lisaks uuritakse, kas MiFiD nõuete järgi oled sa finantsasutus või kas sulle kehtib mingi eriline raporteerimiskohustus ning kolmandana küsiti üle, kas ma võiks kvalifitseeruda mitte tavainvestoriks vaid mõneks muuks investorklassiks (ECP), milleks ma hetkel muidugi ei kvalifitseeru. Sisuliselt kontrollitakse üle veel korra, et ega sa ikka ei ole finantsasutus või finantsteenusepakkuja, et äkki peaks sind kordades rohkem kontrollima.

Teised tuttavad on oma kogemusest ette hoiatanud, et tuleb olla üliettevaatlik, et mõni linnukene üleliia ei saa, eriti just sellistes kohtades, mis viitavad, et sa justkui finantsasutus oleksid, sest siis hakatakse kohe ülidetailselt uurima, et mis täpselt toimub ja mida sa teed. Olla väike ettevõte, mis muidu tulu teenib ja seda tahab investeerima hakata, on aga täitsa normaalne ja rahulik.

Nüüd tuleb raha peale kanda ja hakata muidugi otsast õppima süsteemi enda kasutamist alustades valuutavahetusest ja lõpetades võimenduse reaalse kasutamisega. Tegelikult on täitsa põnev vahelduseks midagi uut õppida! Õnneks on teisi IB kasutajaid juba hulgim, ehk neid, keda lõunale kutsuda või kellelt konsultatsiooni võtta - leidub.

Kuna Interactive Brokersi kasutamine on Eesti (väike)investorite poolt ajaga aina populaarsemaks muutunud, siis olen loonud järelvaadatava veebiseminari "Interactive Brokers ABC", kus selgitan veel põhjalikumalt selle plusse, miinuseid, konto avamise nippe ning olulisi tähelepanekuid IB kohta. Mõnusat avastamist!

Blogipostitus uuendatud 22.08.2022

Kommentaarid

Kuldar

Tänud, Kristi! Mul endal sama plaan ja sinu kokkuvõtlik postitus annab selleks kindlasti viimase tõuke, siiani olen seda otsust mugavusest edasi lükanud.

Vastused

kristi

Edu! Hakkad otsast pihta ja tehtud ta saabki 🙂

Gert

Vastused

kristi

Ahaa, vot siis, ongi lihtsam elu edaspidi, et kohe päevapealt ei pea siis 10K peale kandma. Aga nagu seal ka kirjas, siis pole seda juba aastaid niikuinii päriselt kontrollitud.

Marko Tiidla

Suur aitäh postituse eest, endal samuti just õige aeg välismaise maakleri juures konto avada. Kas kaalusid ka teisi maaklereid (näiteks Lynx)? Kui jah, siis kas oled nõus lühidalt mõned valiku eelised välja tooma või viitama kui juba seda teemat arutanud?

Vastused

kristi

Tere, Marko!
Lynx on parem kui teed väga harva tehinguid (kuna seal pole haldustasu igakuist, siis maksad ainult tehingute eest). Kui juba tehinguid natukenegi rohkem on (st igakuiselt), siis tuleb IB odavam välja. Lisaks kui võrrelda teenustasusid, siis eriti USA aktsiate puhul peaks IB olema juba tehingutasudelt märkimisväärselt odavam, euris ei tule sellist vahet sisse. Lynx on ehitatud ju IB seljale, odavam ta kokkuvõttes saab olla ainult erijuhtudel. Rohkem maaklereid ei kaalunud, ei ole huvi pisipakkujate peale minna kui suurte hulgast valida saab.

Marko Tiidla

Tänud! Võtan arvesse enda konto avamisel ja sinu selgituse järgi tundub IB tõesti parim variant.

Guuruu

Tere

Tegin eraisiku konto IBs ja investeerin selle kaudu. Kui ma õigesti aru saan, siis 15% on kogu tulumaks, mis ma maksma pean kui võtan raha kasutusse oma eesti kontol. Kas oskad öelda, kas siis see 15% pean tasuma siis, kui mul tulud ületavad kulusid IBsse? Või pean seda 15% maksma iga kord kui kannan IBst raha oma tavakontole eestis?

Veel üks mõte – oletame, et mul on TransferWise’is konto, mille kaudu kannan raha IBsse. Niisamuti on mul ka TransferWise’i kaart, millega saan kõik sealt laekuva tulu ära raisata. E siis see raha ei jõuaks kunagi mu Eesti pangakontole, vaid läheks ainult TWsse. Kas tegu on maksupettusega? (Ma ei plaani nii teha, sest tahaks ikakgi ausalt asju ajada, aga tehniliselt on see võimalik, kuna ma kahtlen kas TransferWise’il on suhted eesti maksuametiga)

Vastused

kristi

Tulumaks on kinni peetud sellel hetkel kui dividendid laekuvad. Kui sa raha kasutusse võtad siis täiendavat maksukohustust pole. Investeerimiskontoga IB eraisikul ei ühildu, ehk mingit sisse-väljamakse süsteemi jälgima ei pea. Kui aga teenid seal midagi müües tulu, siis tuleb kalendriaasta põhjal deklareerida ja maksta tulumaks.
Tegemist on jah maksupettusega kui Maksuameti eest tulu varjata 😉

ehh

Transferwise-l on suhted Eesti ja teistegi maksuametitega, tegemist on täiesti legaalse ettevõttega, mitte mingit maksuparadiisi teenuse pakkujaga.

Joosep

Tänud, väga abiks juhend!

Tahan ka oma firmale IB’sse konto avada. Seal on mul varasemast ajast raha sees. Kuid firma ei ole enam aktiivne. Soovin seda kasutada eraisikuna tekkinud (ja tekkivate) säästude investeerimiseks. Firma alt põhiliselt tulude edasiinvesteerimise eesmärgina.
Mis Sa arvad, kas selline firma on ka nö tavaline IB jaoks, et saab konto lihtsasti avada? Nagu ma aru saan siis põhiline on, et ma kellegi teise raha selle firma kaudu ei investeeriks, sest siis läheks juba finantsasutuse moodi ettevõtteks.

Vastused

kristi

Enda raha võid terviseks investeerida, selles pole probleemi. IB muidugi küsib, et kust raha pärit on – siis saad kirjutada vastu, et millega tegeled ja kust raha ettevõttesse tekkinud on.

Margit

Küsimus, kuidas oleks mõistlik sellise ettevõttega edasi toimetada. Üks omanik, kes põhitöö kõrvalt väikese koormusega osutab teenust ja ettevõttesse tekib aastas ca 3000€ raha, mida oleks võimalik ettevõtte alt investeerida. Tegevus on tugevalt sessoonne, põhiline käive tekib II ja III kvartalis.

Praegu on ootel juba ca 1,5 aasta jagu vaba raha, mida tahaks investeerida, aga ei oska leida mõistlikku varianti. Ühisrahastusse investeerida ei soovi, huvi on aktsiate ja ehk ka indeksite vastu, pigem väljaspool Baltimaid (seal investeerin eraisikuna), eriti huvitab USA.

Kas IB konto oleks mõistlik? Või hoopis Lynx või mõni muu võimalus? Kuidas arvutada, milline variant on soodsaim/kõige kasulikum, mida silmas pidada? Tahaks mingi hea valemi välja mõelda, aga pole veel õnnestunud…

Vastused

kristi

Tere, Margit!

Kuna Lynx on ehitatud IB seljale, siis selge on see, et ta ei saa lõppkokkuvõttes odavam tulla kui IB konto. Märten just kirjutas muidu ka IB ja Lynxi võrdlusest uuesti ( http://www.dividendinvestor.ee/2018/12/08/avasin-konto-valismaakleri-juures-ka-ettevottele/ ). Kui plaan on ikka USA ja USD, siis on IB väga odav nii valuutavahetuse, teenustasude kui haldustasude koha pealt. Selleks, et maaklereid kulude aspektist võrrelda on kõige lihtsam teha võrdlustabel – palju on kuutasu + kui palju teed kuus tehinguid (nt 1-2-3 tehingut) ja siis hinnakirjadest võrdlusinfo võtta, peaks päris selge pildi ette lööma.

Rasmus

Tere!
Väga hea ja põhjalik postitus.
Küsimus tegelikult küll teemast veits mööda: nimelt tahan teha uut ettevõtet varade haldamiseks (siiani investeeringud eraisiku all ning praegu olemasoleva ettevõtte alla ei taha neid viia). Loodava ettevõtte tegevusvaldkonnaks saab “Enda või renditud kinnisvara üürileandmine ja käitus”, kuna plaan selle alt osta korter välja üürimiseks. Kui tahan loodava ettevõtte alt tulevikus ka aktsiatesse investeerida, kas peaks kohe lisama ka selle tegevusvaldkonnaks või pole see oluline? IB-sse konto tegemisel see ilmselt vajalik pole, aga mõtlen just Eesti maksuameti jaoks?

Vastused

kristi

Tere, Rasmus!
Ettevõtet luues tuleb EMTAK kood sisestada (statistilistel eesmärkidel). Seda võib ka hiljem muuta (ja selle järgi, mis lõplikult müügitulusse tuleb see ka muutub). Aktsiatesse investeerimine kui ta on kõrvaltegevus (kasumi investeerimine) ei anna sulle müügitulu ja seega ei ole tegelikult ka tegevusvaldkonna registreerimist vaja.

Rasmus

Aitäh 🙂

Jyri

Tere. Kristi

Uuriks, et kui palju Sa turuinfole IBs kulutad, kas ettevõttele kehtivad seal erihinnad?
Kas raamatupidamises kajastad kõiki oste müüke, sh teenustasusid dollarites jne

Vastused

kristi

Tere, Jüri!
Turuinfot ma IBst ei osta, ei tegele nii volatiilsete instrumentidega, et seda vajaksin. Raamatupidamises kajastan EURides.

Kaspar

Tere, Kristi!

Huvitav lugemine. Kindlasti tuleb kasuks, kui peaks ise IB’sse konto tegema ja erinevalt praegusest läbi OÜ investeerima.

Viimasel ajal on tekkinud idee veidi kauplemist katsetada, ning nagu Jürigi eelnevalt küsis, tekkis mullegi küsimus, kas raamatupidamises tuleks kajastada kõik ostud/müügid või võib neid ka kuidagi
summeerida?

Esialgsed planeeritavad summad ei ole teab mis suured ja raamatupidamisest suurt midagi ei tea, siis selle teenusena ostmine sööks vist esialgu kogu võimaliku tulu ära.

Kas saan õigesti aru, et kui OÜs ainult aktsiaid ostan/müün, ning endale plaka ei maksa (vähemalt alguses) siis piisab aastaarunadest?

Vastused

kristi

Tere, Kaspar!
Ostud-müügid peab ikka kajastama, sellest pääsu pole. Aga kokkuvõttes piisab aastaaruandest. Ega kauplemist väga väikeste summadega teha ei saagi, siis raamatupidamiskulu peaks tulu kõrval ikka marginaalne olema.

Silver

Tere Kristi

Tänan sind antud teema postituste eest, esimene aasta IBs on möödas ja konto sai esialgu avatud just näpunäidete abiga. Täna olen otsimas IBst nö aastaaruannet või kokkuvõtet aastatulemuste kohta mida lisada Eesti ettevõtte majandusaasta aruandesse, kas oskaksid ka selle kohta infot jagada?

Rasmus

Tere Kristi!
Vana teema juba, aga tekkis küsimus, kas oskad öelda, milline võiks olla minimaalne IB-sse investeerimiseks kantav summa,et oleks mõistlik seal konto avada? Olen ka hetkel eraisiku LHV kontolt paar USA aktsiat ostnud, kuid edaspidi oleks soov sellised ostud teha ettevõtte IB kontolt. Hetkel on vaba raha ca 3000 eur.

Vastused

kristi

Noh, ettevõtte alt tasub mõelda – 50 euri aastas on LEI kood, ehk kui alla 5000 euri mängus on, siis on LEI juba üle 1% portfelli mahust, mis on päris suur summa. IB tasud on kohalikest pankadest madalamad – 10 dollarit kuutasu (ja selle sisse mahtuvate tehingute eest lisaks ei küsita). Seega eks seal 5-10K vahemikus on juba päris mõistlik, eriti eeldusel et raha püsivalt juurde lisad.

Alustaja

Tere Kristi!

Kui suured erinevused on IBs konto avamisel ja turul mängimisel eraisikuna/juriidilise isikuna?
Kas eraisikuna peaks pangakonto olema Eesti oma (et hiljem tulumaksuseadusega mitte pahuksisse minna)?

Vastused

kristi

Tere!

Eraisikuna soovitan tungivalt _mitte_ tegutseda. Sa ajad ennast selle iga-aastase deklaratsiooni tegemisega hulluks. Sisuliselt konto avamisel lihtsalt firma puhul veidi rohkem dokumente vaja esitada + LEI kood.

Andrus

Kas iga-aastane deklaratsioon tuleb igal juhul esitada? Ka siis, kui teed ainult sissemakseid ja dividendid re-investeerid? Või tuleb esitada ainult siis, kui raha välja võtad?

kristi

Ikka iga-aastane.

Tõnu

Kas IB töötuba on plaanis korrata?

Vastused

kristi

Tere, Tõnu! Plaanisime küll, hetkel pole küll midagi täpselt kokku leppinud veel Märteniga.

Anu Tamm

Kas IB-s on võimalik Balti väärtpaberitega kauplemisel kasutada võimendust(margin)?

Vastused

kristi

Tere, Anu!
Pole isiklikult katsetanud, aga peaks saama küll, kui Balti turule ligipääs tekkis IBs ei näinud, et oleks eraldi välja toodud, et ei saaks. Peab aga arvestama, et ilmselt margin rate (palju võimendada saab) on madalam kui USA/Euroopa suurettevõete puhul. IB-s on Baltikumi küll kallis osta, ma ostan jätkuvalt LHV kaudu.

Madis

Tere Kristi!
Peale 3-aastat süvenemist Sinu, Tauri ja kogu finantsmaailma eripäradesse ja ühtlasi jälgides mis turgudel toimumas -olen otsustanud, et paras aeg tegutsema hakata. Üürikinnisvara soetasin just enne eelmist kriisi juba ja nüüd siis prooviks aktsiatega kätt. Minu olukord on selline, et meremehena lähevad mul kôik maksud teise riiki. Helistasin kohalikku panka ja küsisin investeerimiskonto kohta, öeldi et pole môtet teha, kuna ma ei saa ju tulumaksutagastust. Ma tunnistan, et kogu see maksude rägastik pole just tugevaim külg. Aga kas vôiksid soovitada kus mul siis kôige targem konto teha, kas kohalikes pankades vôi IBs eraisikuna ( kui on üldse vôimalik). Planeeriks lähiajal investeerida kuni 10 000 ja hiljem jätkata umbes 500 eurot kuus. Planeerin pikalt hoida kolmanda sambana. Aitäh.

Vastused

kristi

Tere, Madis!
Hea ja keeruline küsimus. Kui sa ei ole Eesti maksuresident, siis tõesti pole investeerimiskontot teha. Samas kui tahad IB kontot teha, siis seal polegi mõtet eraisikuna tegutseda vaid pigem ettevõttena. Küsimuse puhul kõige olulisem see, et mis riiki maksud lähevad, sest isegi eraisikuna tegutsedes allud siis teise riigi maksukorrale – mõnes riigis eraisikuna investeerimine lihtsam, mõnes raskem (nt capital gains tax jms imeasjad). Kui rahasumma piisavalt suur, mida panustada (seesama 10K+ 500 kuus) ja plaan tulevikus Eestisse tagasi tulla näiteks, siis iseenesest oleks isegi ettevõte võibolla kõige lihtsam, sest siis ei pea jooksvalt teiste riikide maksuküsimustega tegelema ja tõuseb teemaks alles kui hakkad raha tulevikus kasutusse võtma. Kui üürikinnisvara olemas, siis hea võimalus see ka maksuoptimaalsemalt firma hallata anda.

Karel

Tere, Kristi!

Kiire küsimus – kuidas raha kannad IB kontole? Eesti pangad, transferwise? Kuidas on fee’d Eesti pankadest kandes?

Vastused

kristi

Tavalise eesti panga kaudu, tavaline SEPA makse, ei mingeid tasusid kui eurosid kannad. Ainult välkmaksed ei toimi.

Maksim

Tere Kristi,

Tahan investeerida USA aktsiatesse, mul on olemas LHV-s investeerimiskonto, tahaksin kasutada LHV Trader, et nagu ma sain aru ongi IB platvorm, kuna kulud on väiksem ja hinnad on reaalajas.Neil on praegu suur järjekord, nind Traderit ei saa kasutada, on võimalik osta ainult pangas.
Sellised küsimused:
1) Kas on mingi erinevus, kui ma kasutan IB LHV-s või otse
2) Kas mina kui eraisik võin avada siin https://www.interactivebrokers.com/en/home.php
konto, kannan üle raha oma pangast IB kontole ning ise kasutan nende platvormi ja ostam aktsiad ning ei maksa lisaks komissioni mis võtab endale LHV.

Vastused

kristi

Tere, Maksim!

LHV on jah IB “seljale” ehitanud oma kauplemisplatformi. IB enda teenustasud on kordades odavamad võrreldes LHVga. Eraiskuna tasub veidi mõtiskleda, et see deklareerimine pärast on päris karm, sest kuidagi normaalselt investeerimiskontoga IB süsteem kokku ei sobi. Küll aga näiteks võid vana süsteemi alusel (kus iga aasta tulusid deklareerid) IB_d edukalt kasutada. Tasub kaaluda, kas sul on äkki mõistlik ikka ettevõtte kaudu tegutseda kui plaanid juba välisturgudele minna? Soovitan soojalt minu ja Märteni veebiseminare kuulata kui USA turg on plaanis, seal räägime väga põhjalikult nüansid läbi, et kas ja miks IB valida ja kas eraisik või jur isik (leiad veebiseminaride jaotusest siitsamast ülevalt).

Maksim

Tere Kristi,

Tänan vastuse eest, kaalun veel Lynx-i kasutamist, kuna ei plaani väga palju kaubelda, ning see punkt, et nad ei võtta kuutasu on suur eelis. Ainuke asi, et varem olen lugenud, et min deposiit on 3000, kui ma vaatan praegu kas see on muudetud 10 000 peale?
Jah IB seminarid tunduvad väga huvitavad, kahju,et seal ei saa midagi küsida live rezimis, aga mõtlen.

Vastused

kristi

Tere, Maksim! Lynx peaks tulema odavam siis kui reaalselt pigem Euroopat ostad ja tõesti ülivähe tehinguid teed – pigem nii max 1 tehing kuus. Pikas plaanis olen näinud paljusid, kes Lynxis alustanud ja siis hiljem IB-sse kolinud, sest tehinguid tekib rohkem ja tahaks USA turu peale ka vaadata. Ei Lynx ega IB reaalselt ei jälgi seda miinimumdepositi piiri.

Kristo

Tere, Kristi!

Väga tore ja ülevaatlik postitus, aitäh! Plaan ka ise lisaks Balti turule vaikselt USA aktsiaturule siseneda, kuid probleemikoht sama – kuna vahendeid ei ole liiga palju ja tahaks oste ka tihemini ja väiksemate summadega teha, siis ei tahaks läbi kohalike pankade ebaproportsionaalselt suuri tasusid maksta. Kuna peale Sinu kirjutatud postitust on juba aja jooksul IB-ga mitmed uuendused/muudatused toimunud, siis tekkisid kontot looma hakates mõned küsimused.

1. Soovin kontot luua ettevõttele, kas saan õigesti aru, et IBKR Lite toode selleks ei sobi (see ainult eraisikutele?) ja seda üleüldse Eestis teha ei saagi?
2. Milline oleks sobiv konto loomise formaat IB-s, kui tegemist on väikese nö ühemehefirmaga, millel ka väike tegevus (aastakäive ca 5-7K) ja kogu tulu jääb ettevõttesse (seda mingil kujul välja ei maksta)? Kas sellisel juhul tuleks konto luua IB-s “Small business” formaadile?
3. Kas saan õigesti aru, et ainsad tasud ja tingimused IB-s tegutsedes on min. 10$ aktiivsustasu, mille sisse arvestatakse ka tehingutasud, kui need ei ulatu üle 10$?

Vastused

kristi

Tere, Kristo!

IBKR Lite Eestis ligipääsetav pole. Small business sobib. Jah, tasudega koha pealt õige.
(Kui muidu kasutamisega hätta jääd, siis võid vaadata veebiseminarid jaotust, tegime Märten Kressiga koos seal iB seadistamise/kasutamise kohta veebiseminari, et algus lihtsam oleks).

Hellu

Tere, Kristi!

Varasemalt olete kirjutanud ühes vastuses summades osas, millega tasuks IB-s alustada sellise vastuse: Seega eks seal 5-10K vahemikus on juba päris mõistlik, eriti eeldusel et raha püsivalt juurde lisad.
Kas nüüdseks on IB-sse mõistlik/võimalik siseneda ka väiksemate summadega? Ehk võib nt juba rahulikult siseneda 5K pealt.

Vastused

kristi

Tere!
Laias laastus võiks siht olla, et vähemalt kahe aastaga saab 10K piiri kätte. Ehk kui alustad väiksemalt (nt 5k kohe ja siis lisad igakuiselt juurde) ka ok, aga alla selle 10k koguportfelli ei ole väga mõtet IB kontot teha, läheb kalliks (sest 120 dollarit/aasta haldustasu, millest odavamalt ei saa).

Sergei

Tere, Kristi!
Kas saaksit aidata mul selle küsimusega toime tulla?
Sageli öeldakse, et IB kaudu investeerimine on parem juriidilise isiku kaudu, kuid see ei selgita, mis ebasoodsatel tingimustel eraisikul juriidilise isiku suhtes on.
Niipalju kui ma aru saan, on peamine probleem maksuaruande täitmine aasta lõpus.
Küsimused on selles, millist maksu võetakse USA-s ja Eestis eraisikult dividendidelt või aktsiate müügikasumilt (kui neid maksustatakse)? Kas eraisiku jaoks on rohkem teenuse- või ülekandetasu?
Ja viimane küsimus deklaratsioonis peaksin täitma iga emitendi tulud eraldi või kas ma saan lihtsalt deklareerida tulude/kulude kogusumma maksudeklaratsioonis?

Tänan ette.

Vastused

kristi

Tere, Sergei!
Eraisikuna IB puhul – investeerimiskonto ei kehti. Ehk pead siis kasutama nn vana süsteemi (müükide eest tulu maksad iga-aastaselt ära). Lisaks eraisikuna tegeledes läheb teenitud tulu kohe sinu aastatulu hulka ka, ehk mõjutab sinu maksumäära.
Maksuaruanne jah ka väga tüütu – eriti kui dividende palju. Lisaks valuutavahetuse kahjumit eraisik nagu ka ei saa maha arvestada.
Maksudeklaratsioonis korrektne on kõik müügid ja dividendid ikka eraldi, ehk kui natukenegi tehinguid teed, siis tuleb tuludeklaratsioonis vabalt juba sadu kandeid…
Kui plaanis 1) vähe tehinguid, 2) ainult euros 3) pigem mitte dividende, siis võiks eraisikuna olla OK, aga ma näen et enamik kes eraisikuna alustanud kahetsenud seda pärast.

Sergei

Tere,
Suur tänu info eest,
Plaanis oli osta 20-30 USA ettevõtte aktsiaid dividendidega ja hoida pikka aega, siis reinvesteerida dividende (10-12 aastat), kuid siis ikkagi selgub, et pean arvestama iga dividendimaksega. Minu puhul on praegusel hetkel ettevõte Ma ei saa oma nimel avada.
Kas arvat, et sel juhul on parem mitte avada IB-s kontot ja jätkata LHV-sse investeerimist? LHV-l on suured tasud, kuid maksudega väga lihtne.

Vastused

kristi

Tere, Sergei! Kui hetkel ettevõtte loomine laual ei ole, siis jah pigem LHV kaudu – tasud veidi suuremad, aga lihtne korra aastas saata investeerimiskonto aruanne ära ja tehtud.

Sergei

Tere, Kristi!
Tänan sind vestluse ja teabe eest.
Ja edu investeerimisel!

Hellu

Tere! Ettevõttele LEI koodi avamine. Kus oleks kõige mõistlikum LEI kood avada? Kas tuleks puhtalt lähtuda tasudest ja avada selle vahendaja (LEI Register, BalticLEI) kaudu, kes kõige soodsamaid esmase registreerimise ning uuendamise tasusid pakub või peaks siiski eelistama vahendajana pankasid?

Vastused

kristi

Tere!
Mina kasutasin Bloombergi, odavam kui kohalikud vahendajad. Eks sõltub kas tahad eesti keeles kiirelt-mugavalt, või nõus ise Bloombergis inglise keeles arvalduse tegema. (lei.bloomberg.com)

Veiko

Tere Kristi,
Peale pikka hoovõtmist jõudisn ka lõpuks IB-s ettevõtte konto registreerimiseni. Viimases faasis on vaja ülesse laadida 17 (!) dokumenti. Muu hulgas soovivad nad sellist dokumenti:

Proof of Registration xxx OU (OWNER) – Notarized extract from the U.K. Office of the Registrar of Companies(i.e. the “Trade Register”) or comparable document from the company’s country of origin (must be less than 6 months old)
ja seda soovivad nad lausa kaks korda. Seal oli ennegi kohti, kuhu ma laadisin samu dokumente korduvalt, ma ei tea, kas see neile meeldib/sobib või mitte:)

Kuidas Sina selle punkti lahendasid?

Vastused

kristi

Tere, Veiko! Eestis registreerimisdokumendina sobib äriregistris inglisekeelses versioonis B-kaardist/registrikaardist salvestatud .pdf.

Margus

Tere.
Kas tänaseks hetkeks on konto loomise protseduuridesse tekkinud põhimõttelisi muudatusi (ettevõtjana registreerudes)?
Veebiseminar: Välismaakler Interactive Brokers – ABC alustajatele on läbi töötatud, aga see on vist kuskil aasta alguses üles võetud. Kuuldavasti IB areneb ja uueneb hoogsalt.
Tundub, et raha on tarvis varasemas faasis peale kanda, erinevate dokumentide laadimiseni enne ei jõuagi? Small business account on erinevate täiendavate valikute alla peitunud?

Vastused

kristi

Tere, Margus! Muudatused on olnud päris väikesed, lähipäevadel olen paar kontot aidanud avada ja ei ole üllatusi olnud. Konto saab jätkuvalt lahti ilma raha peale kandmata (kuigi nüüd pakutakse nüüd protsessi sees, et võid kohe peale kanda, aga ei pea, saad ka dokumendid ilma üles laadida). Konto tegijate isikute tüüpe jah rohkem, aga small business täitsa leitav ikka.

Joel

Tere.
Olen kasutaja loomisega jõudnud lõpusirgele, kuid nüüd küsib viimases lõpus (äsja juurde lisatud)
“Proof Of SOW-ORG-Business” ning viide dokumendile mida soovitakse on “Financial Statement – The audited latest financial accounts.”
Mis dokumendi lisasid ise selle punkti alla, kas maj-aasta aruande või mõne kehtiva lepingu?

Joel

Vastused

kristi

Tere, Joel!
Ma pole ise ega ükski klient sellist dokumenti pidanud esitama. Ilmselt oled kuskil avalduse protsessis midagi sellist vastanud, mis sind kuskile x kategooriasse on kvalifitseerinud (tundub, et mingisuguse finantsettevõtte tingimuse täitnud?) Sellisel puhul pole muud teha kui hakata supportiga maid jagama, et mis täpselt valesti on läinud avalduses.

Artur Ulla

Tere,

Kuidas maksude maksmisega sellise korralduse puhul on (OÜga IBs investeerimine). Mis riigile tulu maksta ja kuidas/millal (eestis 0% kuid IBs ju saab investeerida kasvõi USA turu optsioone)? Lisaks, mis detailsuses deklareerida ostud myygid aastaaruandes?

Tänud!

Vastused

kristi

Tere, Artur! Makse maksad Eestis kui oma ettevõttest tulu väljad võtad – kas dividendide või palgana. Muu tulumaks on kinni peetud juba dividendide väljamaksel sulle, aktsiate müügil kui need ettevõtte omad on, siis tulumaksu müügihetkel tasuma OÜ ju ei pea. Detailsusaste eks on kokkuleppe küsimus – tegelt peaks iga positsiooni eraldi kajastama, aga võid aasta peale nt 3 sama aktsia müügitehingut ka kokku võtta keskmise hinnaga kui igakuist raamatupidamist teha pole vaja.

Artur

Tere

Kuidas on käibemaksu deklareerimisega kui kanda raha Eesti pangast IB-sse. Kas nad edastavad sulle arve, mille alusel maksad?

Vastused

kristi

Tere, Artur!

Ei ole KM-ga kokku puutunud IB puhul, reeglina varahaldusettevõtted ei ole kellelgi KM kohustuslased, et see küsimus oleks aktuaalne. Muidu kui kontot avad, siis küsitakse ka KMKR (VAT) numbrit kui see on, seega eeldan et saab siis teenustasud KM vabalt kui seda tahetakse.

Joonas

Tere Kristi

Kas isik, kellele kuulub 50% osalust, aga ei ole juhatuse liige, saab omandada IB-s ettevõtte kontol tehingute tegemise õiguse?

Tänud
Joonas

Vastused

kristi

Tere, Joonas!
Jah, saab küll, ühe dokumendina, mida kontot avades esitad annad kinnituse, et isik, kes kontot avab omab õigust seda teha. Sinu puhul siis peab juhatuse liige kinnitama, et sul on õigus kontot avada.

Kristjan

Mõned küsimused margini konto kohta.
1. Oletame, et kontol on 3000 usd, kui ostan selle summa eest nt FB aktsiat esmaspäeval, müün selle maha juba teisipäeval turu alguses, aga soovin tagasi osta turupäeva lõpus (hind kukkus mulle sobivale tasemele), siis kas saab seda teha? Tean, et cash konto all peab 3 päeva ootama.
2. Kas on rahalised piirangud, kui palju peab raha kontole laadima või saan toimetada ka nimetatud 3000-lise summaga. Kas üleüldse on määratletud palju tehinguid saan/pean tegema. Olen lugenud 90-päevase konto külmutamise kohta. Millistel juhtudel see rakendub?
3. Kui teha lausa mitu tehingut päevas, nt sama aktsiaga 6 tehingut, st sellega annab kaubelda 5 min graafiku järgi, siis kas sellised asjad on lubatud?
4. Mis on täpsemalt PDT ja millistel juhtudel konto selleks muudetakse? Kas konto avaja saab ka selle ära määratleda või kuidas sellega on?
5. Mida tähendab reg T margin?

Üldiselt olen huvitatud kauplemisest nagu Eesti süsteemis võimalik, võid päevas teha 5 tehingut või nädala jooksul ei tee ühtegi, st enda suva järgi. Ainult häirivad need kõrged tasud, mille tõttu inimesed (firmaga või firmata) välismaistesse platvormidesse kolivad. Endal hetkel olemas cash konto eraisikuna, aga soov teha margin ettevõttena.

Vastused

kristi

Tere, Kristjan!
1. Kuigi müügil-ostul “settlement” toimub jah T+3, siis osta-müüa võid kohe kui eelmine tehing tehtud, siis õigus raha või aktsiaid koheselt kasutada.
2. Min summa, et saaksin teistes valuutades teha tehinguid + margin konto min nõue on 2K kontol, kui alla selle raha/vara kontol on pikaajaliselt, siis võib tulla küsimusi.

Daytradingu puhul soovitan sul konkreetselt kauplejate ringkonnas spetsiifilisi küsimusi küsida, ma ise ei ole päevakaupleja ja teen tavamahus tehinguid..
PDT kohta on IB-l endal FAQs põhjalik sektsioon: https://www.interactivebrokers.com.au/en/trading/marginRequirements/marginDayTradeFAQ.php
Margini arvutamise kohta samamoodi väga mahukas info kuidas seda arvutatakse: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1232

MIHKEL

Tere, Kristi!

Avasin IB-s konto (eraisikuna) ja sissemakset tehes (valisin wire transferi), soovib SEB teenustasuks 26 eurot. (saaja Citibank, USA)

Võib-olla oled sellele juba kusagil vastanud, aga ei ole seda infot leidnud veel, ka mujalt mitte. Et kuidas oleks kõige mõistlikum sissemakset teha, et Eesti poolsed teenustasud nii kõrged poleks?

Tänud ette!

Vastused

kristi

Tere, Mihkel!
Oot-oot, miks sa USAsse raha kannad? IB UK haru sissemaksed peaksid laekuma saksa citibanki kontole ja sinna saad kanda täiesti tavalise euromakse nagu igapäevased pangaülekanded, mida eestisiseselt teed, ilma mingite teenustasudeta.

Mihkel

Mõtlesin, et see polnud õige, aga sellise panga info IB mulle andis… Kas see sõltub millestki, konto on mul USD peal näiteks, aga see ju ei tohiks ometi seda mõjutada. Saaja aadress oli IB, UK-s, aga pank (Citibank), oli USA aadressiga ja SEB küsis panga aadressi, seega panin selle USA panga aadressi, mis IB andis.

kristi

Kui oled eurooplane, siis mõistlik et baasvaluuta siiski EUR. Aga jah makseinfo peaks näitama sulle Citybank UK; pangakonto ise DE algusega. Tavaline bank transfer valitud. Meil välismakse tegemist ei peaks vaja olema.

EURUSD

Mul oli ka sama mure. Lahendus oli selline, et kui IB lehel deposit requesti teed, siis tuleb valida, et kannad raha üle eurodes, mitte dollarites. Siis ta annab sulle Saksamaa Citibanki kontonumbri. Kui valid, et tahad raha üle kanda dollarites, siis ta annab USA Citibanki kontonumbri. Baasvaluuta IB-is on mul USD, aga raha kandsin SEB-ist üle eurodes. Toimis. Enne USA aktsiate ostmist pead IB-is ise valuutavahetuse tegema. Müüd eur.usd, aga ma pole seda veel ise teinud ja ei tea täpsemalt seletada.

kristi

Aitäh, et jagasid! Dollaris jah igavene jama siin arveldada. Miks sa USD baasvaluutaks valisid muidu?

Mihkel

Kas kellelgi on õnnestunud sisestada eraisikuna MiFIR infot? Küsib national identifierit, mis eestlastele peaks olema isikukood. Proovisin mitmeid erinevaid formaate ja ID-kaardi numbreid jms, ei õnnestu kuidagi, ütleb ikka, et pole korrektne formaat.

Meili teel pole neilt veel kahe päeva jooksul vastust saanud ja telefonis olin ootel tund aega, aga mul kõne katkeb automaatselt ära ootel olles 30 minutiga…

Vastused

kristi

Tere, Mihkel! Kas oled saanud klienditoest lahenduse? Ma olen kõik kontod aidanud avada jur. isikutele, seetõttu ei ole eraisiku kontolahendustega kursis.

Raul

Tere, Kristi!

Haakub küll ainult osaliselt postituse teemaga, aga võib-olla olete küsimusega varem kokku puutunud. Kas ettevõtte LHV kontolt saab aktsiad kanda üle sama ettevõtte IB kontole? aktsiate ostmise teenustasu see enam küll ei leevenda, aga tulevikutehinguid silmas pidades võiks see olla ikkagi hea mõte.

Vastused

kristi

Tere, Raul!
Kellelgi ei ole õnnestunud LHV-st IB-sse aktsiaid kolida kahjuks. Liiga keeruline ja rahvusvaheline.

Raul

Tere!

Tänan vastuse eest.

LHV-st sain täna vastuse, et väärtpaberite üleviimine on võimalik ainult sellisel juhul, kui väärtpaberite omanik ei muutu. Paraku Interactive Brokersi kontole ei ole võimalik väärtpabereid kanda, sest konto omanik on Interactive Brokers ise.

Isiklikult mulle tundub situatsioon mõneti kummaline, sest LHV-s kuulub konto ju sama nime ja registrikoodiga ettevõttele kui see on Interactive Brokers all. IB-sse registreerimisel tuleb teha läbi terve kadalipp erinevaid tõendamisi, mis on kõik vajalikud nii omanike, ettevõtte asukoha, finantside pärinemise ja mis kõik muu kohta. Kuidas siis IB puhul omanik muutub? Või on siin taga mingi juriidiline konks, mis ütleb, et ostja kasutab lihtsalt platvormi ja saab hoidmisõiguse, aga tegelikult aktsiaid ta ei oma?

Raul

Lisan ise veel täiendava kommentaari. Sain LHV-lt täpsustava kirja, milles öeldakse, et
LHV Pank hoiab Teie aktsiaid Interactive Brokersi juures “AS LHV Pank kliendid” nimelisel kontol koos teiste klientide aktsiatega. Kuna Teie konto seal on teie ettevõtte nimel, siis nende poolt vaadates muutub aktsiate omanik börsiväliselt. Arvestades karmistunud rahapesu tõkestamise ja terrorismi rahastamise reegleid ei luba nad börsiväliselt omanike muudatust teha.

Vastused

kristi

Tere, Raul! Jah, täpselt niipidi probleem – LHV kaudu aktsiaid omades on need LHV kontol, igal LHV kliendil ei ole oma nimelist kontot. Kui sa teed IB-s endale konto, siis edaspidi omad seal aktsiaid nimeliselt ise, mitte ei ole nad kellegi esinduskontol.

Raul

Tere,

Võimalik, et ma eksin, aga mulle tundub, et siin tekib üks juriidiline nüanss. Loodame, et seda ei juhtu, aga oletame, et LHV läheb pankrotti ja nad jäävad teistele koostööpartneritele sh. teistele finantsasutustele võlgu. See tähendab, et tekib pankrotipesa, kus pankrotihalduri vahendusel saavad LHV’d usaldanud inimesed küsida nii arvel oleva raha kui ka väärtpaberite hüvitamist. Pankrotipesa tulem on aga ettearvamatu ning antud juhul kaitseb klienti ainult riigi kehtestatud investorite ja hoiustajate kaitse süsteem, mis määratleb, et LHV kaudu tehtud investeeringud hüvitatakse ainult kuni 20 000 € ulatuses. Ka IB’ga on teoreetiline risk olemas, aga iga konto on kaitstud oluliselt suurema summa ulatuses.

Seega tundub mulle mõistlik lahendus ettevõtte aktsiad LHV konto all järgemööda õigel ajal ära müüa ning IB konto all uuesti õigel ajal üles osta (kui samad aktsiad pakuvad pikemas perspektiivis huvi).

Andrus Holz

Tere, Kristi!
Ma ei saa millegipärast võtta lühikest positsiooni, ütleb, et minu leping ei võimalda seda. Kas ma olen konto avamisel midagi valesti teinud? Kuidas seda muuta saab?

Vastused

kristi

Hei, Andrus! Mine vaata üle, mis su kontotüüp on? Seal erinevad – cash, margin (Reg T), portfolio margin. Saad account settingutest kontotüüpi muuta kui vale alguses valitud. Selleks logi veebibrauserist sisse, menüüst Settings -> Account Settings ja paremal kitsas menüüs suhteliselt üleval kirjas, mis kontotüüp sul on.

Andrus

Mul on Margin, kas peaks olema siis Portfolio margin?

Vastused

kristi

Jah, täpselt nii, see võimaldab optsioone ka.

Kati

Mul on praegu pea 5a IBs eraisiku cash konto, mille kaudu olen teinud regulaarselt aktsiaoste (algul USA ETFid ja kui enam ei saanud neid osta, siis SXR8 ETF). Soovita palun step-by-step enda või teiste materjale/postitusi – kuidas luua Eestis firma, mille eesmärk oleks ainult IBs enda säästude investeerimine, tahaks hakata ka võimendust kasutama. Igasugune varasem kokkupuude ettevõtlusega puudub ja see tundub praegu ületamatult keeruline (kas mõni raamatupidamisfirma pakub sellist teenust, konsulteerib?). Kuidas see IB eraisiku aktsiaportfell kolida ümber loodava firma alla?

Vastused

kristi

Tere, Kati!
Eks ilmselt soovitaksin sul vaadata läbi minu veebiseminari, mis ettevõtte alt investeerimist käsitleb (vt ülevalt veebiseminari menüüst) – annab esmase ettekujutuse ette kuidas asi käib ja siis sealt edasi võid tulla konsultatsiooni mulle kui hätta jääd veel.
IB eraisiku portfelli kahjuks firma alla kolida ei saa, pead eraisiku konto tühjaks tegema ja firmale uue ehitama.

Dan

Tere,
oled eelnevalt kirjutanud:
“Min summa, et saaksin teistes valuutades teha tehinguid + margin konto min nõue on 2K kontol, kui alla selle raha/vara kontol on pikaajaliselt, siis võib tulla küsimusi.”

Kas ma õieti saan aru et 2000 eest peab olema aktsiaid ja cash-i kokku mitte puhtalt cash?

Vastused

kristi

Tere! Jah, täpselt konto väärtust vaadatakse cash + aktsiad, ei pea ainult cash olema.

Kalmer

Aadressikinnitusest niipalju, et ei pea pangast seda 10EUR tõendit tellima. Piisas kui salvestasin LHV’s konto väljavõtte (näiteks eelmise kuu algusest alates) PDF’i. Konto väljavõttel on ka ettevõtte aadress peal. Hetkel tundub et see sobis neile – vähemalt see viimane rida läks IB’s roheliseks.

Endal oli muidu selline tobe olukord, et ettevõte koju registreeritud ja kuna kodu puhul nö. maamajaga tegu, siis kütte ega gaasiarveid ette näidata pole. Ainuke kommunaalide arve on elektri oma ja see ka eraisiku nimele.

Vastused

kristi

Hei! Jah, kellel LHV konto neil lihtne, kui seal pole siis tekib küsimus. Teised pangad millegipärast ei anna internetipangast normaalset võimalust aadressikinnituse jaoks, siis on see tõend olnud viimane võimalus kui muud pole.

Valts

Mul lykkab tagasi pangav2ljav6tte aadressi kinnitusena. Probleem v6ib ka selles olla, et firma registreeritud OYga alustades, registreerimisel panin aga OY l6ppu. V2idab, et v6ib olla vale nimi

Kristi

Tere, Valts!

Selliste pisidetailidega on supportiga suheldes saadud abi.

Peeter

Tundub, et minu ettevõtte konto IB-s läheb kinni. Ütlevad otse, et ei saa põhjendada ja kasutajatingimused lubavad nii teha. Mina sain eile sellise kirja, kas keegi veel? Mis oleks IB alternatiivid?

Dear Client,

Following our review of your account, we regret to inform you that we have determined to terminate IBKR’s client relationship with you. This letter serves to inform you that Interactive Brokers will be closing your account Uxxxxxxx on the last business day of September 2020.

Vastused

kristi

Vau, esimest korda näen! Konto on muidu aktiivne olnud ja tavapäraseid tehinguid teinud?

Indrek

Mulle jääb mulje, et IB margin konto avamiseks peab ettevõttel olema 100 000 varasid või mitukümmend tuhat aastakasumit. Kui olen loonud ettevõtte eesmärgiga oma sääste investeerida/hallata, siis alla 100k varadega ei saagi kontot avada? On kellelgi õnnestunud alla selle luua konto?

Vastused

kristi

Tere, Indrek!
Igaks juhuks – Margin – tavaline võimendust lubav konto. / Portfolio margin – optsioonikauplemist lubav konto, seal on 100K min konto staatus.
Sinu finantsväärtuse koha pealt jah nad seda küsivad, põhjuseks on nende KYC (know your customer). Kui tegemist on sinu 1-inimese ettevõttega, siis reaalsuses oled sina ja ettevõte üks, ehk kui ettevõttel ei ole x suuruses tulu, siis sinul eraisikuna ju on palgatulu, mis tõenäoliselt vajaliku piiri ületab.

Robert

Tere Kristi

Selline küsimus tekkinud, et on huvi investeerida vanguard ETF-i, näiteks VWRL euroopa turul. Kas ka euroopasse investeerides on mõistlik tegutseda ettevõttega IB konto alt? Või IB poole vaataks pigem siis kui soov USA turul tegutseda.

Vastused

kristi

Hei!
IB kaudu on ka euroopa ETF-e palju odavam osta kui meie kohalike pankade kaudu. Pigem siiski IB poole otsus siis kui summa on piisav, mitte pole turust sõltuv.

Kristjan

Tere. Ma küsiks vahele. Mida täpselt baasvaluuta mõjutab? Mida tasub seda valides silmas pidada?

Vastused

kristi

Tere, Kristjan! Seda, mis valuutas raportite sisu näitab. Ma eelistan EUR-ides kõike näha seal.

Indo

Tere, kas EU kodanikul, kes elab Eestis tuleks konto avada IB U.K. või IB Luxembourg SARL all või ikka US all? Esimesed tunduvad nagu eurooplastele mõeldud olevat?

Vastused

kristi

Tere!
Hetkel veel ikka IB UK. Aga see Brexitiga muutub – hea küsimus, et kuhu, ilmselt CE (Central Europe IB).

Siim ja Heidi

Tere

Juhtus selline lugu, et Eesti residendist Ameerika kodanik asutas Eestis ettevõtte ja avas LHV-s konto sellele ettevõttele. Kandis peale nõutud 2500 EUR stardikapitali ja tahtis selle eest osta Balti aktsiaid. See muidugi ei õnnestunud. Pangast öeldi, et on LEI koodi vaja. Sai LEI kood tellitud kohe 5. aastaks 240 EUR eest. FATCA-st midagi ei teadnud tol hetkel. Ikka ei läinud order muidugi läbi. Siis selgus, et LHV ei võimalda kauplemist USA kodanikele. Nüüd on küsimus, et kas see LEI on üldse miskit väärt USA kodanikule? Kui IB konto teha, kas siis on USA kodanikul, kellel on Eestis ettevõte, ikka LEI koodi vaja, et Euroopa või Balti aktsiatega kaubelda? Kas Eesti ettevõtte alt investeerimine on üldse mõistlik USA kodanikuna?

Vastused

kristi

Tere!

Siin on hästi palju nüansse muidugi, mida nii lühikirjelduse baasil raske öelda. Alustades sellest, et milline on portfelli plaan – kas pikaajaline või lühiajaline, sest määravaks saab lisaks jooksvale maksuloogikale ka realiseerimisel rakenduvad maksud. Muidugi USA on ka ainulaadne riik, kes tahab koorida oma kodanike tulu pealt tulumaksu isegi kui nad maailma teises otsas on ja ma pole 100% kindel, et mis tingimustel seda edasi lükata saab. Mul hetkel tekib küsimus, et mida täpselt mõtled, et miks LHV ei luba kauplemist USA kodanikule? Kui tal on Eesti ettevõte olemas, sai asutatud ja sellele pangakonto avatud ja alles siis kui firma kaudu tahtis osta, siis ei lastud mingil põhjusel läbi?

Siim ja Heidi

Eesti ettevõte jah ja pangakonto avatud koos balti väärtpaberi kontoga kusjuures, mida alguses kohe pakuti pangast. Nüüd öeldi, et LEI koodi vaja kauplemiseks, ja siis kui orderi tegemiseks läks, siis tuli “Transaction failed”. Helistasin siis uuesti mingi 5dat korda ja siis tuli jutu käigus välja, et omanik on USA kodanik. Selle peale öeldi, et USA kodanikele meie kauplemise võimalust ei paku, kuna me ei ole nõus seda järelvalvet tegema, mida USA riik nõuab. Olen nüüd teiste Eestis tegutsevate pankadega rääkinud ja igalpool sama jutt. Meie seda riski ei võta. Ka Revoluti ja nt Saxo Banki lehel on, et USA kodanikkudele ei paku kauplemist. Kujutan ette suures plaanis pole see IB jaoks probleem, kuna USA ettevõte nagunii, aga huvitav kas IB-ga liitumine on kuidagi raskendatud või kas sealtki kauplemine on võimalik Euroopa turgudel läbi Eesti ettevõtte, mida omab ameeriklane. Selleks oleks ikka seda LEI-d vaja ilmselt. Tõenäoliselt ju LHV-d see ei huvita, kui ettevõtte teine konto on IB-s ja sealt läbi käib investeerimine, mida lhv ise ei luba teha…?

kristi

Tere!
IB puhul jah ei tohiks olla probleemi konto avamisel, lihtsalt kuna USAkas omanik, siis dividel peaks olema 30% tulumaks (ei kvalifitseeru selle 15% peale), aga ausalt seda teab täpselt siis kui asi korras. Küsimus veidi ka, et kas ta plaanib minna USAsse tagasi või jääda siia – et vb USA IB-sse mõistlik konto teha, mitte Euroopa omasse? Seda peaks ta vb mingist ex-pat kogukonnast uurima, ma ei ole usapoolse regulatsiooniga piisavalt kursis, et konkreetselt öelda, mis seis on, rahvusvaheline maksundus läheb parajalt keerukaks.

Avo

Tere.

Kas olen õigesti aru saanud, et baasvaluuta eur puhul laenab IB sulle usa aktsiate ostuks usd-sid margin intressiga, mis on hetkel 1.59% aastas.

See on märkimisväärne kulu tegelikult. Kas maksate selle lihtsalt portfelli tootluselt ära, või vahetate kuidagi eur usd-deks IB siseselt ja võtate lihtsalt valuutariski?

Tänan.

Vastused

kristi

Tere, Avo!

See, mis valuutas laenad ei sõltu baasvaluutast. Kui kontol dollareid pole, siis laenab neid, kui dollareid on, siis kasutab.
1,59% on suures pildis täiesti ebaoluline kulu, eks see igaühe strateegia küsimus, kas pigem võtab valuutariski või pigem maandab seda laenuga, mina ise võtan laenuna (euri laenuinterss hetkel 1,5%). Pikaajaline tootlus peaks igatepidi selle intressikulu katma.

avo

Tere Kristi

Tänan vastuse eest.

Mina oma tuleviku projektsioonide tabelis näen, et 1.59% aastatulu vähenemine on märgatava mõjuga pikas perspektiivis. Sinna lisandub veel LEI tasu 50 ja ib pro tasu 120.

näit. 20k invest. pealt läheb nii kuludeks: 170(0.85%)+1.59%=2.44%

Kui näiteks T maksab 7% dividendi, millelt tuleb 15% USA tulumaksu, jääb järgi 5.95%-2.44%=3.51%.

See siis jääb OÜ tuluks mille pealt veel Eesti maksud.

Võrdleme seda näiteks MOGO autolaenude 9%, on vahe 2.5 kordne.

Eks siis sama rahavoo saavutamiseks peab portfell 2.5! korda suurem olema.

Raha kahekordistamise ajad on vastavalt 20 vs. 8 aastat, ilma aktsia hinna ja div määra muutusega.

Näiteid saab teha erinevaid, aga mõtteainet on.

kristi

Tere, Avo!

Eks tasubki näidetega olla ettevaatlik – mogo autolaen vs dividendiaristokraat on ka täiesti erinevas riskiklassis.
Siiski, matemaatilis-loogiliselt, niikaua kuni võimendusintress on madalam kui tootlus, siis see siiski tulu ju ei vähenda 🙂 Lei jt raamatupidamiskulud on aga juba hoopis teine “ooper”. Lei/raamatupidamiskulu osakaal portfelli kasvades muudkui ka väheneb.
(P.S Tead ikka, et Mintoses läheb ka LEI koodi vaja mõne aja pärast kui oma regulatsiooniprotsessi läbi käivad?)

avo

Lei asja ei teadnud, tänan.

Saan aru erinevast riskist ja osakaalu vähenemisest.

Ma tegelikult ei küsinud võimenduse kasutamise kohta,mis on omaette põnev küsimus ja võib-olla ka lahendus.

Tundub, et soodsaim viis 1.59% pääseda, on ib siseselt convertida usd-ks:
https://investmentmoats.com/uncategorized/convert-currencies-interactive-brokers/

Kuna EUR/USD võib aga vabalt näit. 30%aasta sees kõikuda, tekib siis aga uus varaklass mida ajastada…

Vastused

kristi

Hei!

Eks sõltub, mida ostad – kui indeksfonde EUR-is, siis ega seal sees on ju niikuinii dollarid. Ehk sisuliselt kas ostad valuutariski nii et seda ise ei näe (indeksi sees) või ostad nii et näed – üksikaktsiatel USD-ides. Ainus võimalus täiesti pääseda valuutariskist on ainult euroopa aktsiaid ostes. Pikas plaanis aktsiad on stabiilsed, lühikeses plaanis jah ka EUR-USD viimasel ajal ebatavaliselt palju liikunud.

Ragnar

Tere

Mul oleks vaja abi raha lisamisega IB kontole. Ei ole kindel kuidas see
Wire/SEPA ülekanne käib. kui mul on LHV pank mis on “Sending Institution”,”Account Number” ,”Account Nickname”. Ja kui ma need ära täidan siis mis edasi.
Tänan abi eest.

Vastused

kristi

Tere!

Kui paned kontonr-i kust tuleb ja LHV panga nime (see hüüdnimi ainult endale vajalik) ja ära kinnitad, siis näitabki sulle edasi makseinfot kuhu kanda ja teed tavalise pangaülekande.

Ragnar

Suured tänud abi eest, sain kõik ilusti tehtud!

Sten

Tere,

Olen sellise küsimuse juures abi vajamas (ühemehefirmaga tegu):

Identify the manner in which “…” is treated for US income tax purposes.

Corporation (most likely)
Partnership (must have at least 2 owners)
Disregarded Entity (must have only 1 owner)

Tänan!

Vastused

kristi

Corporation.

Anette

IB kodulehel on kirjas, et corporation vastab aktsiaseltsile (https://www.interactivebrokers.com/en/support/tax-nonus-perse-corporation.php). Kui tegu on OÜ-ga, siis peaks ikka "partnership" valima?

Joonas

Tere!

IB küsib Emailitsi firma “Proof of registration”-it. See on äriregistri kaart, inglise keeles lihtsalt? B-kaart?

Lisaks kuna firma ei kuulu ühele inimesele, soovivad nad näha kõigi osanike protsente. Kuidas seda teha? “Please ensure the percentages of ownership of each owner are confirmed and a total of 100% of the ownership has been accounted for”

Tänan!

Joonas karu

Tere!

Küsimus seoses IB konto loomisega. Nimelt soovitakse saada dokumenti kus on kõigi firma omanike osalused protsentides välja toodud.
Kus sellist dokumenti leida?

Lisaküsimus, “Proof of company registration” kohta. Soovivad saada äriregistri väljavõtet?
“Please send proof of company’s registration with the company registy office”
B-kaardi ma olen saatnud neile aga nüüd küsivad miskit uut?

Vastused

kristi

Tere!
B kaart on jah üks dokument, aga täpsema info jaoks saad teha pdf väljaprint sellelt firma info esimeselt lehelt ettevõtjaportaalist – kus kõik kirjas – asutajad, juhatuse liikmed, beneficiary owners. On läbi läinud.

Janar

Tere
IB ettevõtte konto ja Brexit.
Kas keegi on suutnud juba miinused kokku lüüa 😊, mis sellega kaasnevad kui IB UK konto tuleb ümber kolida Ungarisse?
Saan aru ,et investorite raha pole enam samas summas kaitstud kui IBga või nende pangaga peaks halvasti minema?

Vastused

kristi

Tere, Janar!
Hea küsimus ja vastust peab ilmselt kristallkuuli pealt ennustama. Loobumisvõimalust pole, et CE peale üle ei läheks. Finantsvabaduse grupis oli veidi arutelu ka, aga mingitele väga konkreetsetele järeldustele ei jõutud.

Sten

Tere,
Tundub, et olen jõudnud viimase küsimuse juurde. Kohas, kus LEI koodi sisestada küsitakse ka järgmine küsimus:

You may choose to delegate your EMIR reporting to Interactive Brokers. You will be asked to electronically sign the EMIR Delegated Transaction Reporting Agreement.

MIllega tegu üldse ja kuidas peaks vastama?
aitäh!
S

Vastused

kristi

Tegemist ongi LEI koodiga seotud raporteerimisega, võid neile delegeerida.

Sten

aitäh!

Sten

oeh. veel küsib lisaks:

EMIR information
Counterparty Type:
1. Financial Counterparty (FC)
2. Non-financial Counterparty BELOW the clearing threshold (NFC-)
3. Non-financial Counterparty ABOVE the clearing threshold (NFC+)

Vastused

kristi

NFC-

Meelis

Tere, Kristi,

Aitäh hea artikli eest.

Mind huvitab, et miks valik just IB kasuks langes. St mis on IB eelised ja puudused Admiral Marketsi ees näiteks?

Vaatasin, et IB kaudu näiteks vist ei saa krüptot üldse osta (v.a. Bitcoin futures), mis tähendaks, et pean ikkagi mitmes kohas konto avama, et osta nii aktsiaid kui krüptot.

Vastused

kristi

Tere, Meelis!
Admiral on lihtsalt nii meeletult kallis. Jah, eks selle krüpoga on nagu on, kui soovi osta siis tõesti IB kaudu saab ainult krüpot sisaldavaid ETF-e. Aga minu jaoks polnud see piisav miinus.

Inna

Tere, Kristi!
Küsimus seoses IB konto loomisega.
Ei oska midagi valida lahtris Chatpter 4 Status (FATCA status). Meil on tavaline OÜ ettevõtte (Masinate, tööstusseadmete, laevade ja õhusõidukite vahendamine, konsultatsiooniteenused)
Kas valida Passive NFFE? või midagi muud?

Mida tuleb kirjutada lahtris 9a GIIN?

Vastused

kristi
Inna

Kristi,

Tänan.
Veel tekkis küsimus.
Proof of Authority
For each individual having the authority to trade on behalf of the company.

Mida nad siin tahavad?

Aivar

Tere Kristi. Soov on osta ja müüa välisaktsiaid. Küsimus selline, et mis vahe on LHV Traderil ja Lhv Brokeril. Millega neist soovitate kauplemist teha.
Ette tänades

Vastused

kristi

Tere, Aivar!
Minu arusaamist mööda on Trader aktsiakauplejale suunatud ja Broker valuutakauplejale ja cfd-de kauplemise jaoks.

Viljar

Tere!
Aitäh lihtsa ja praktilise juhendi eest. Kas ma saan õigesti aru, et kui teen IB konto jaoks Eestis täiesti uue ettevõtte, kus varasid ja käivet ei ole, siis “Stocks in a Margin account” jääb esialgu kättesaamatuks, kuid hiljem ettevõtte kasvades see võimalus lisandub?

Vastused

kristi

Tere, Viljar!

Olen ka värskeid ettevõtteid näinud, kes margin konto lahti saanud, firma enda vanus ei ole olnud probleem.

Indrek

Tere, Kristi!

Mis oli antud uute firmade põhitegevusala ja kas neil ka mingitki tegevust või olid tõesti täitsa tühjad?

Minul eelmine aasta ebaõnnestus uhiuuele ettevõttele margin konto loomine, iga kord lükati avaldus tagasi, suppordist öeldi põhjuseks, et “finances don’t make sense”, kuigi mingit tõestust 100k netoväärtuse kohta ei küsitud.

Pole aimugi, mis edasi teha.

kristi

Tere!
Täiesti mitu olnud sellised, mis kirjutanud, et rahastatud on omanike säästudest ja kõik.

Viljar

Ja veel üks küsimus – kas on õige, et isegi kui arvestada III samba maksusoodustusi, siis on IB konto madalate kulude tõttu soodsam oma 5000 €/aastas investeerida III samba asemel IB kaudu?
Aitäh!

Vastused

kristi

Tere, Viljar!

Kui teenid palgatulu, siis on selle arvelt mõistlik ikka kõigepealt 3.sammas maksimeerida. Kui teenid tulu firmasse, siis seda sealt välja maksta selle nimel, et rohkem saaks 3. sambasse panustada aga pole mõtet, siis juba firmasiseselt investeerida.

Raido

Tere, Kristi!

Tuhat tänu selle postituse eest.
Kui ettevõtte alt investeerida, kas seda oleks soovitatav seda teha eraldi konto alt (nagu investeerimiskonto)? Ehk siis konto, kust kannaks raha IB-sse ja ostaks ka nt Balti aktsiaid ning muu tegevus käib nö põhikontolt.

Või pole sellel olulist mõtet?

Vastused

kristi

Tere!
Ei ole mõtet.

Martin

Tere Kristi,

Äkki oskate vastata lihtsale küsimusele – kui kasutan IB-d nö vana süsteemi (pre investeerimiskonto) järgi, siis kuidas toimib iga aasta lõpus tuludeklaratsioon? Kas tulumaksu tuleb maksta iga tehingu pealt eraldi, mis juhul lähevad arvesse lähevad ainult kasumiga lõppenud tehingud ja kahjumis tehingute pealt tasaarveldust ei tehta (sel juhul võin olla reaalselt kahjumis + pean veel kasumis tehingute pealt maksu maksma), või lüüakse ikkagi kokku kõik tehingud, ja kokkuvõttes maksan kasum-kahjumi pealt 20%, nagu oleks loogiline?

Tänades

Vastused

kristi

Tervist, Martin!
Vana süsteemi puhul jah deklareerid kõik tehingud, nii kasumlikud kui kahjulikud ja saad ühte- ja teistpidi neid maha arvestada (ehk kahjumi arvelt tulumaksukohustust vähendada).

Kristi

Tere Kristi,
Olen saanud endale teha ettevõtte raamatupidamise, mis tegeleb aktsitate ostu-müügiga IB välismaakleri juures. Kuna puutun selle platvormiga esmakordselt kokku, siis olen hädas raamatupidamislike kannetega.
Kas koolitusel IB ABC alustajatele on lahti seletatud ka täpne raamatupidamise osa?
Mis päring võtta IB-st raamatupidamiskannete aluseks?
Mis kanded oleks õige teha?
Kas kuude lõikes koondkanded?
Kas koolituse videos on ka nendele küsimustele vastused olemas või on enamasti keskendatud konto avamise ja aktsiate ostu-müügi peale?
Või kas on raamatupidamise poole pealt mõni parem artikkel või koolitus?

Ette tänades.

Vastused

kristi

Tere, Kristi!

Selles veebiseminaris me küll näitame IB raporteid, aga pigem investorile olulisemaid asju, raamatupidaja jaoks piisavasse detaili ei lähe. Raamatupidamise poole pealt ei ole ma head artiklit/koolitust näinud, küll aga olen mõnele raamatupidajale teinud kiire videokõne formaadis lühikonsultatsioone, et näidata kust ja mida IB puhul leida võib, et raamatupidamises rakendada ja mida-kuidas tavaliselt kajastatakse. Kui muidu aktsiainvesteeringute üldine loogika on selge, siis 30 minutit konsultatsiooni ja saab ka IB puhul olulised asjad selgeks. Võid mulle kirjutada otse, leiame aja.

Kristi

Tere,
Väga tore.
Kas väljavõte peaks eelnevalt olemas olema?
Ma ise kliendi IB-sse ei pääse.

Vastused

kristi

Hei!
Hea oleks kui sul mingi raport oleks olemas, mida uurida, aga võin ka enda IB-sse sisse logida ja ekraanijagamisega näidata, mis-kus on.

Kristi

Tere,
Kirjutasin postkasti.

Parimate soovidega,
Kristi

Maksim

Tere Kristi,

Küsimus maksude kohta.

Oletame sellist situatsiooni
Kandsin üle 10 000 eurot IB-sse sepa-ga Eesti pangast, mul on seal tehtud eraisiku cash account. Minu portfell on kasvanud eelmisel aastal 20%. Aasta jooksul olen teinud ca 100 tehinguid.
1) Kas ma pean midagi deklareerima kui kõik raha mul on praegu paberites.
2) Kas on juba mingi mugav Äpp/programm/teenus mis aitab maksude arvutamisega sel ajal kui mul on seda vaja.

Vastused

kristi

Tere, Maksim!
Kõik müügid pead deklareerima “vana” / “tava” süsteemi järgi. Ei tea, et oleks mingit tarkvaralist lahendust selleks, käsitsi tuleb ette võtta. Kahjuks see on see koht, kus enamik saavad aru, et pole mõtet eraisikuna kaubelda, vaid firmale ikka konto teha.

Pille

Tere,

Mida mõeldakse selle “ List up to three Financial Counterparty Types” all, peale seda kui panen, et jah, delegeerin EMIR raporteerimise IB-le?
Tänan ette
Pille

Piret

Tere Kristi!
Väga kasulik lugemine. Kas juriidilise isiku IB konto väljavõttest piisab maksuametile maksutõendina kui on makstud dividende ja nendelt kinni peetud tulumaks või on vaja IB kontolt võtta kusagilt mingi parem väljavõte?

Tungivalt soovitaks koostada raamatupidamisliku juhendi/raamatu investeerimise kohta, sest eestlastele omaselt meeldib paljudele ise pusida 🙂

Vastused

kristi

Tere, Piret!
Kui mõtled siinkohal seda, et soovid viidata välisriigis tulumaksukohustuse täitmisele, siis selleks on minu teada vaja otse x riigi maksuametilt kinnitust, IB enda raport ei ole piisav. Seetõttu keegi minu teada ka seda tõestust ei ürita kasutada.

Piret

Tere jälle!
Sain oma küsimusele ka maksuametist vastuse, mis ühtib teie teadmistega:
“Interactive Brokers on ülepiirilisi investeerimisteenuseid pakkuv investeerimisühing ehk maaklerfirma. Kinnipeetud tulumaksu on lubatud TSD lisa 7 osas Ib näidata juhul, kui tulumaksu tasumise või kinnipidamise kohta on olemas välisriigi maksuhalduri või maksu kinnipidaja tõend. Kui tegemist on börsiettevõttest saadud dividendidega ja seega panga kaudu saadavate tuludega (dividendidega), siis saab tõendi väljastada ikkagi pank.

Tõendile konkreetset vormi ei ole kehtestatud, kuid sellel peab olema informatsioon, mis võimaldab täita TSD lisa 7 osa Ib nõutavaid andmeid – informatsioon välisriigi väljamakse tegija registrikoodi, nime, riigi kohta, tulu liigi kohta, tulu summa ja välisriigis kinnipeetud või tasutud tulumaksu kohta, tulu saamise kuupäeva kohta.”

Kuigi IB kontolt saab võtta nii Activty Statment kui Dividend Report, mis andmetelt on sarnane näiteks LHV maksuaruannetega, siis maksuamet ikkagi pigem tahab välisriigi maksuameti tõendit, vähemalt mina saan nii aru. Erinevus tuleb sisse tõenäoliselt sellest, et pank on finantsasutus ja IB maaklerfirma.

Aitäh!

Silver Rits

Part III. Claim of Tax Treaty Benefits (if applicable). (For chapter 3 purposes only.) – yes or no? if yes, mis valik?

Vastused

kristi

Jah, ikka, see ongi selle maksudokumenti mõte, et kinnitad, et sul on õigus maksulepingu alusel saada 15%-ga divi. Spikerda LHV juhendi pealt: https://www.lhv.ee/images/docs/W-8BEN-E_form_(example_in_Estonian).pdf

Silver

Tänud! Olen ka läbi häda oma konto toimivaks saanud, nüüd on vaja fondid peale kanda:
– kas on mõistlik / mõttekas / lihtne oma LHV portfell üle kanda (või kui on mõistlik, aga mitte lihtne – siis müüa olemasolevad maha ja osta IB kontol uuesti – pahupool on siin tehingutasud)?
– kas kuskil on hea ülevaateartikkel, kuidas toimub ettevõtte konto puhul tulude deklareerimine (või on nii, et ettevõtte puhul ei pea tehinguid üldse deklareerimine; oluline on ainult tekkinud kasum ja maksud alles väljamaksmise hetkel).

kristi

Tere, Silver!
LHV-st üle kanda IB-sse ei ole kahjuks võimalik. Müüd siin ja alustad seal uuesti.
Ettevõtte raamatupidamises kajastad tehinguid raamatupidamisreeglitele vastavalt, maksukohustus tuleb siis kui hakkad ettevõttest raha välja maksma palga või dividendidena lõpuks.

Marko

Tere Kristi
tore, et kasulikku infot jagad – suur tänu!
1. kas oled kasutanud ka tulumaksu tagasiküsimiseks nied Tax Forms’e?
2. kas on mingi nipp, et margin kontolt saada raha endale panka kanda ka siis, kui IB kontol rahajääk negatiivne on?

Vastused

kristi

Tere!
Kui mõtled, et kas TSD-s deklareerin USA aktsiate makstud tulumaksu, siis jah.
Margin kontolt Ungari reeglite järgi ei saa võimendust välja kanda (IBUK puhul sai).

Rain Kirs

Tere!

Uurin, ega IB videokontrolli osas pole kogemusi? Mida nad seal kontrollida soovivad?

Vastused

kristi

Hei!
Mõnel sattunud ette jah. Sisuliselt AML check – kontrollivad, et kas ikka oled sina (ehk videotuvastus) ja paar küsimust, ei ole mingeid õuduslugusid nagu kuulnud.

Toomas

Tere!

Kuidas ettevõtte alt IB kontole raha kanda – kas lihtsalt ülekandena või peab seda mingil kujul raamatupidamises kajastama?

Vastused

kristi

Tere!

IB-sse kanna raamatupidamises muidugi kajastatud – tegemist raha liikumisega (konto: pank -> konto: IB). Seda peaks sul raamatupidaja oskama automaatselt teha, et mida-kuhu tuleb raamatupidamises kajastada 🙂

Kairi

Tere Kristi!

Aitäh sisuka postituse eest! Otsustasin lõpuks, et peaks investeerimisega alustama ja üritasin IB-s konto avada, kuid vist juba läks kõik aia taha.
Nimelt kuna on plaanis esialgu 20-30k euriga alustada ja siis igakuiselt ca 2k juurde kanda, siis tundus mõistlik kohe ettevõtte alt alustada. Mõeldud-tehtud, registreerisime siis abikaasaga kahepeale OÜ, mille eesmärgiks on esialgu ainult investeerida meie sissepandud raha. Tulevikus loodetavasti suudame ka mingi äritegevuse kõrvale tekitada, et maksueelset tulu investeerida. Tegevusalaks panime Ärinõustamine jm juhtimisalane nõustamine, et oleks võimalikult üldine. Nüüd kui hakkasime IB-s kontot avama, siis seal võtsime small business ja täpsemalt nn investeerimiskeha (The organization is a personal or family investment vehicle), mitte operating business – kuna reaalsuses nii on ja vastupidist ma neile lisaküsimuste puhul hetkel kuidagi tõestada ei saaks. Kui lõppu jõudsime, siis kuvati rida dokumente, mille peaks neile aesitama, kuid ka teade, mis sisuliselt ütles, et selliste väikeste perekonna investeerimisfirmade puhul on neil hetkel max summa, mida saab investeerida 25k. Kas oled millegi sellisega varem kokku puutunud ja kuidas olukorda lahendada? Kas on võimalik ettevõtte tüüpi muuta ja kas nad aktsepteeriks meid siis tavalise tegutseva ettevõttena, kuigi reaalset tegevust (veel) pole?
Ühesõnaga vist sai ikka liiga tormakalt asi ette võetud ja hirm on suur, et panime äkki kuskil mingi linnukese valesti ja pärast võib mingi jama tulla kas maksudega, raha kättesaamisega, raamatupidamisega vms.

Vastused

kristi

Tere, Kairi!
See 25K piir seal tundub olevat seotud isikutuvastamisega – viimasel ajal on hakanud IB ka inimesi video teel tuvastama, ilmselt täiendatud rahapesu tõkestamise nõuded. Tasuks supportilt küsida, kuidas seda 25k piiri tõsta saab, aga jah viimased, kellel olen kontot aidanud avada pole sellist piiri näinud, seega raske öelda kas kuskil mõni teistsugune linnuke.
Tavaline ilma tegevuseta ettevõte saab konto avatud küll. pole probleeme olnud.

Tom

Mis dokument võiks olla “Director List”? Kõik muud on esitatud kuid see viimane….

Vastused

kristi

Tere, Tom!

On seal ka mingi lisainfi? Aeg-ajalt nad lisavad uusi nõudeid, kõlab nagu juhatuse liikmete nimekiri, aga ilma täpsema kirjelduseta raske öelda.

carl

Tere Kristi!
Mul tekkis küsimus, sain omale ibs konto avatud ja sisestasin lei koodi ära ja nüüd küsib Counterparty Type mis ma peaksin sealt valima?
financial counterparty (fc)
non- financial counterparty below the clearing threshold (nfc-)
non- financial counterparty above the clearing threshold (nfc+)
ja siis küsib veel
List up to three Financial Counterparty Types

Vastused

kristi

Tere, Carl!
NFC- oled sina. Counterparty tüübiks midagi sinu tegevusvaldkonnaga sarnast, piisab valida ainult 1, soovitus mitte finantsvaldkonda panna 🙂

Kristo

Hei! Olen elanud viimased 12 aastat välismaal. Vaatame tugevalt tagasi kodumaa poole. Vb mõne aasta pärast kolime tagasi. Ettevõtte vain juba registreeritud. Tahaks teha IB kontot. Plaan siiani tehtud investeeringud KÕIK sinna üle viia. Kas ma üldse saan teha kontot kui teise riigi resident aga ettevõtte Eestis?

Vastused

kristi

Tere!

Saad ikka. KÜll aga ilmselt tulevad sulle küsimused lisaks, et miks su residentsus erineb – siis selgitadki ära, et hetkel töötad välismaal.

K*

Tere! Alustasin IB-s ettevõttele konto avamisega ja jõudsin sinna, kus tuleb valida kas “cash” või “margin”. Valisin “cash”, sest võimendust, mida “margin” pakub, et soovi kasutada. Siiski annab mulle veateate “To be approved to trade Stocks, your Liquid Net Worth must be at least USD 20,000.00.
To be approved to trade CFD, your Liquid Net Worth must be at least USD 20,000.00 and your Annual Net Income must be at least USD 40,000.00 or your Liquid Net Worth must be at least USD 100,000.00.To be approved to trade Bonds, your Liquid Net Worth must be at least USD 20,000.00”
Arvasin, et sellised miinimumnõuded on vaid “margin” valiku osas. Kuna ettevõte hiljuti asutatud, siis selliseid numbreid mul tõendada võimalik ei ole. Milles võib asi olla, et sellist errorit saan? Või kuidas peaks lähenema, et sellest mööda saada?

Vastused

kristi

Tere!
Eks kui tegemist sinu ühemehefirmaga, siis laias laastus sinu enda numbrid on firmale üle kantavad.
IB ei kontrolli neid numbreid ise dokumentatsiooniga, see on riskihinnangu osa.
Küll aga – CFD-sid ära nüüd küll alustades kauplema hakka, jää ikka päris aktsiate juurde.

Aleksander

Tere. Kasulik lugemine, aitäh. Vaatasin ka seminari. Mis dokumenti peetakse registreermisel Proof of Ownership all silmas?

Vastused

kristi

Tere!
Äriregistri väljavõte, kus omanikud kirjas (shareholders / beneficiary owners).

Aivar Uutar

Tere

Sellise kummalise teate sain. Avatud ettevõttele mrgin konto. Kas ongi minimaalne piir, või on vaja midagu kuskil peenes kohas seadistada?
YOUR ORDER IS NOT ACCEPTED. MINIMUM OF 2000 EUR (OR EQUIVALENT IN OTHER CURRENCIES) IS REQUIRED IN ORDER TO PURCHASE ON MARGIN, SELL SHORT, TRADE CURRENCY OR FUTURE.

Vastused

kristi

Tere, Aivar!

margin konto puhul kui tahad teha tehingud muus valuutas kui baasvaluuta, sii speab jah olema 2000 konto väärtus. (Ehk kui nt tahad usd-is osta midagi, aga konto ise eur-is).

Mart

Tere!
Kas keegi on proovinud IB eraisiku nimeliselt kontolt aktsiad IB ettevõtte kontole kanda kui nii eraisik ja ettevõtte omanik on sama inimene? On see võimalik?
LHV puhul ei saa nii teha, seda teame.

Vastused

kristi

Tere!
Ka IB puhul ei saa, omanikud eraldi isikud.

Taevaisa

Tere!
Kas IB-s indekseid (NDX INDEX, SPX INDEX) saab osta? Mul ei lase. Kas on mingit luba vaja selleks taotleda?

Vastused

kristi

Tere!

Nende põhiseid indeksfonde saab tavakasutaja osta ainult neid, mis on euroopas listitud. Nt Nasdaqi puhul – EXXT.

Aivar

Tere taas

Kas on nõnda, et kui baasvaluutaks on EUR, siis USD-s tehinguid tehes toimub igakordne automaatne valuutavahetus (margin kontoga on tegemist) ja igakordselt kasseeritakse sisse vahetuskursiga mingi fii? Eriti julm paistab see olevat lühikeseks müügil. Kui valdav (99+% ) tehinguid toimub usd-s siis on otstarbekas baasvaluuta muuta USD-ks? või on mõni muu hea vihje, kuidas vältida Cash FX Translation Gain/Loss reale suure miinuse tekkimist

Vastused

Arti

Hi,

Your site was very useful. Would you have sessions in English for people who do not speak Estonian ? I have just opened an account and would like to get used to the IBKR portal.

Thanks!

Vastused

kristi

Hi! Yes I do consulting appointments with people in English as well. Best for that is to drop me an e-mail kristi@kristiinvesteerib.ee

Melissa

SHAREHOLDER REGISTER/OWNERSHIP
Please provide a copy of the full version of the Estonian registry extract available for purchase, less than 6 months old.

Küsitake sellist asja pärast kõikide dokumentide üleslaadimist. Inglisekeelne B-kaart ega pdf väljaprint firma konto esimeselt lehelt äriregistris ei piisanud. Kas tead, mida veel selle shareholder register dokumendi all võidakse mõelda?

Vastused

kristi

Uus äriregistri kujundus on jah suhteliselt kehv, aga sul on vaja seda vaadet, kus on kirjas, et oled shareholder + 2500 kapitali.

Kristjan

Juhend oli väga kasulik. Plaanin ka omaf mõtted kirja panna kui kasutaja tehtud saab. Minu viimane takistus on “proof of ownership”, mis kuidagi läbi ei taha minna. Kõik muud dokumendid on juba korras. Ei läinud läbi inglise keelne b card, b card, kus oli juurde lisatud näidis tekst (“Mina, Kristjan luban Kristjanil tehinguid teha”) ega ka käsitsi täidetud ja allkirjastatud selline ette antud näidis.

Kas keegi oskaks nüu anda mis neile täpselt sinna saata. Meilile on saadetud vaid, et saadaksin neile “extract from compaby registry”, aga nagu mainisin, b card ei sobinud, isegi mitte selle ette antud tekstiga.

Kas oleks äkki mõni muu dokument vaja antud juhul? Kui kellegil mõtteid, siis jagage julgelt. Mainin veel, et valisin cash tüübi migte margini.

Vastused

Kristi

Hei!

See üldvaate inglisekeelne pdf, kus näha, et sul 2500 osakapitali sinu nimel, see sobib.

Kristjan

Telefonis kirjutades ei märganud kohe vaadata, tundub et eelkõnelejal sama probleem. Uurin asja.

Kristjan

Niisiis, sain lõpuks ka viimase dokumendi korda. Jagaksin mõned omad mõtted kasutaja tegemise kohta, eelkõige nendes punktides, mis pisut imelikud või keerukad minu jaoks olid.

Esiteks tasub kasutaja tegemisse suhtuda justkui juhiksite suhteliselt suurt firmat, mis hakkab IB teenuseid kasutama. Esimese asjana toimiva firma puhul, ka ühemehe ettevõtte, tuleb valida corporation ning peale seda operating business. See on tähtis kuna vale valiku puhul peate hiljem otsast peale alustama. Kui reaalset äritegevust ei ole, siis peaks selleks vastav variant sobima (vaid investeeringute jaoks loodud firma)

Järgnevalt tuleb suures koguses andmeid sisestada. Kuna eeldatavasti on enamikul siin kõik ühes isikus, siis on väga palju kordusi. Nimi, aadress, isikukood. Järgmine leht, sama jutt. Järgmine leht, sama jutt… jne. Kõik on tegelikult erinevad juriidilised nüansid ning suurema firma puhul võib isikuid olla rohkem. Kes omab, kes vastutab ning kellel on IB kasutamisõigused. Ühemehe investeerimis vahendina on selline andmete hulk üsna kohmakas, kuid midagi keerulist selles osas kokkuvõttes pole. Siiski ma leian, et mikroettevõtte kasutajatele võiks olla registreerimisvorm kompaktsem. Selles osas tasub TIN-i tähele panna – nagu Kristi kirjutas, siis eraisiku TIN-ina sobib isikukood, firma puhul KMKR number. Siin eespool on ka seletatud kuidas KM vabad firmad toimima peavad.
Varadeni jõudes võite enda orienteeruvale varade kogusummale mõelda ja selle sisestada. Mingit tõestust ei nõuta, ka sissetulekute kohta mitte.

Üks koht, mida mina kohe ei märganud oli osaluse sisestamine. Selleks oli vaja eraldi kastikesele vajutada (üks lehekülg enne osaluse kinnitamist – et keegi omab üle 25% ettevõttest või vastupidi on jagatud osalus) Kastikesele tuleb vajutada ja märkida enda 100% või jagatud osaluse puhul õiged protsendid, et järgmisel lehel saaks õige valiku teha.

W8BEN täitmiseks oli abiks lhv õpetus ja minu hinnangul koos sellega midagi eriti keerulist ei olnud. Link veel kord õpetusele: https://www.lhv.ee/assets/files/forms/W-8BEN-E_form_example-ET.pdf

Viimaks siis dokumendid. Küsimärgile nõude kõrval vajutades saab suuna küllalt hästi kätte. Üldiselt on vaja inglise keelset b cardi äriregistrist, panga väljavõtteid tõestamaks ettevõtte konto olemasolu ning aadressi kinnituseks ja ID kaarti isiku tuvastuseks. Kõige rohkem jamasin mina (ja kommentaare vaadates ka mitmed teised kasutajad) esimese punktiga, milleks oli „Proof of ownership“. Selgitus oli üsna segane, kuid lõpuks piisas vaid äriregistrist üldandmete pdf saatmisest. Selle leiabki lihtsalt kui firma andmeid vaadata e äriregistrist. See on ainult eesti keelne, kuid IB-le sobis. Nii et ärge selle peale rohkem aega kulutage – laadige üldandmete pdf ja tuld. NB! B card selle esimese punkti juures ei sobi. Viimases punktis tahetakse välja prinditud ette antud näidist, kuhu mõned andmed kirja panna ja allkiri. Sellest pilt üles laadida ja ongi korras.

Veel mainin, et nii äritegevuse kui ka firmale eelnenud ametikoha või eelneva ettevõtmise kohta soovitakse üllatavalt põhjalikku infot. Niisiis tahetakse teada kus riigis tegutsete, kes on kliendid ja mis riigist, mis on eelneva tööandja nimi ja milline oli ametikoht. Tasub kohe põhjalik jutt kirjutada, vastasel juhul peate hiljem pikema jutu meili teel saatma.

Need siis minu isiklikud tähelepanekud. Kui neid mõningaid nõkse teada, pole hullu midagi. Ja IB klienditoega saab meilitsi täitsa edukalt suhelda kui nad mõnda parandust soovivad saada tagantjärgi.

Vastused

kristi

Väga hea kokkuvõte!
Selle proof of ownershipiga – enne oli äriregistri üldvaade firma infost palju ülevaatlikum (ka kompaktsem), ning uuendusega see vaade läks kehvemaks, ja lendas korduvalt inimestelt tagasi, et see ei tõesta omandust – nüüd see pdf annab kaks asja selgelt (äriregister ise timmis vaate sisu) – et 2500 share capital + kes see inimene selle share capitali taga on, siis enam pole probleeme nii palju olnud.

Chris

Lisan omalt poolt ka mõned tähelepanekud.

Nelja kohta (“Proof of Ownership”, “Submit Director List”, “Proof of Registration”, “Proof of Principal Place of Business Address”) laadisin kõigisse ingliskeelse “Üld- ja isikuandmed” PDF-i ja IB-le sobis. See on siis leitav äriregistrist enda ettevõtte alt: Registri andmed -> Üld- ja isikuandmed. Faili nimi peaks olema “EttevõtteNimi-General_and_personal_data.pdf”.
Enda aadressi sain kinnitatud LHV konto väljavõttega.

Ainus, mis esimesel korral tagasi lükati, oli “Statement of Account from Another Financial Institution”, kuna värskelt loodud osaühingu pangakonto saldo oli null. Kandsin omaniku laenuga mingi summa peale, esitasin uuesti konto väljavõtte ning läks läbi.

Vastused

kristi

Tere!

Aitäh jagamast! Nii on, pangakontol peab mingi kanne näha olema, et nad selle vastu võtaks.

Marje

Tere!

Tekkis küsimus seoses IBga. Peale LEI koodi regamist tuli küsimus-
Would you also like to delegate your EMIR reporting to Interactive Brokers and have Interactive Brokers file the required reports for you?
Kas tasuks neile delegeerida või mitte? Kui raske nende raportite esitamine on? Ma ei leia ka kuskilt infot, kas nad tahavad lisatasu selle eest või mitte.

Vastused

kristi

Tere! Ei taha lisatasu, võid delegeerida.

Karel

Kas keegi sub accounti ka kasutab? Et kui tahaks näiteks dividendi asjad ühel hoida ja teisel sellise tavapärase swingi jms jaoks
et nagu helpis on olemas info kuidas teha, afa add account nuppu ei ole mul olemas 🙂

Vastused

kristi

Tere!

Tean, et osad nagu kasutavad, äkki Pinsi Põlv blogija kasutas?

Robert

Tere!

IB-s registreerides märkides, et mu värskelt loodud OÜ on excempt from VAT, tekib lahter kuhu peab sisestama VAT numbri. Kuidas sellega toimida? Muid numbreid ei saa panna, sest formaat ei sobi, aga VAT numbrit mul samuti pole.

Vastused

Kristi

Kui sa ei ole km-kohustuslane, siis sa ei olegi excempt from VAT, valetpidi valiku teinud yes/no.

Indrek

Tere

OÜ on 50,1-49,9% abikaasade oma (tegelikud kasusaajad).

(Tegevusvaldkond omanike kinnisvara üürileandmine, omajagu ka omanikulaenu ettevõttes.)

Kas IB konto regamisel võib tekkida probleem, sest "investeeritakse kellegi teise varasid" või pole põhjust karta?

Ei tahaks teha LEI koodi ja siis avastada, et antud ettevõtte alt investeerimine siiski ei õnnestu.

Tänud kasulike mõtete eest

Indrek

Vastused

Kristi

Tere, Indrek!

Ei ole kuulnud, ega ise kogenud, et omaniku laen oleks probleeme tekitanud bilansis.

Talvit

Jõudsin ummikusse. LEI koodid jne kõik ok, aga nüüd tahab mingit GIIN koodi saada. Kuskil keskele, Form W-8IMY. liedisn, et kuidagi EMTA seotud, aga seal mingit GIIN koodi ei leia.

Vastused

Kristi

Hei!

Oled jah rabas, seda ankeeti ei tohiks sul üldse ette tulla? Peaksid täitma W-8ben-i, mille juhendi leiad siit: https://www.lhv.ee/assets/files/forms/W-8BEN-E_form_example-ET.pdf

Taavi

Käisin just mõned kuud tagasi OÜ-le IB konto avamise kadalipu edukalt läbi, suured tänud ka antud blogile sellest osas! Siiski, nüüd küsib IB client portalis mingi SFTR teemal erinevaid asju (millest mul halli aimugi pole..), miskit juba klõpsisin, aga nüüd on küsimus, et kas nemad reportivad minu eest või mina reportin ise. Kui nemad ise, siis on mingi fee selle eest, mida ma ei suutnud hinnakirjast tuvastada. Kristi, kas oskad seda teemat kommenteerida?

Vastused

Kristi

Tere, Taavi!

Ei ole tasu selle eest.

J.P.Morgan

Tere Kristi

Tänud väga põhjaliku ülevaate eest. Kuna investeerid firma alt siis saan aru et välismaaklerit kasutades on tegelikult varad isegi paremini kaitstud kui neid hoida näiteks LHV-s. Ütleme tulevikus tekib sul kohtuvaidlusega nõue mida kohtutäitur peab ellu viima siis välismaakleri juures asuvate varadeni (raha, aktsiad) nad ilmselt ei küündi aga LHV-s asuvad varad saaks arestida - saan ma õigesti aru?

Vastused

Kristi

Tere!

Jään vastuse võlgu, sest pole praktikas seda olukorda välja mängimas näinud aga sisult ilmselt jah.

Martin

Tere Kristi,

Suured tänud selle juhise eest. Tegin konto endale eelmine aasta.

Avastasin nüüd, et minul on "EMIR reporting" välja lülitatud. Olev vahepeal teinud tehingud.

Kas olen miski raporteerimise kohustuse jätnud täitmata?

Proovisin sisse lülitada aga seal on lisaks NFC- valikule vaja vastata järgmistele küsimustele:

List up to three Financial Counterparty Types

Will this account be used for commercial activity or treasury financing under EMIR?

If yes, all transactions for this account will be reported as commercial activity or treasury financing under EMIR reporting. If you would also like to perform non-commercial, non-treasury financing activities, please open a separate account.

Vastused

Kristi

Tere!

Jah, oled NCF-, selle peaks sisse lülitama, sisult LEI koodiga seotu.

Olev

Suur tänu asjaliku juhendi eest! Tegin just selle kadalipu läbi täiesti uuele ettevõttele, ilma igasuguse käibe ja eelneva tegevuseta. Pusimist oli, aga tehtud ta sai, konto avatud ilma igasugu lisakontrollita, nüüd vaja ainult tegutsema hakata!

Tõnu

Tere Kristi,

Selleks, et IBs osta USA ETF tuleb taotleda luba Complex or Leveraged Exchange Traded Products. Loa saamine või mitte saamine sõltub aastasest sissetulekust, varade mahust ja kogemusest. Kas kusagil on võimalik leida, millised peaksid olema ettevõtte finants andmed, et Complex or Leveraged Exchange Traded Products loa saaks?

Andres

Tere Kristi

Kas on võimalik, et IB-s on baasvaluuta vahetusega määratud mingid uuemad piirangud?

Baasvaluutaks oli eelnevalt EUR ja summa, mida kontole kandsin vahetasin otse börsil USD-ks.

Kuna USD-ks vahetamiseks pidin korraks baasvaluuta muutma USD-ks, nii nagu varem olen teinud, siis nüüd IB ei lase enam baasvaluutat EUR-iks tagasi vahetada. Tean, et IB-s võib see tavaliselt aega võtta 1 ööpäev, kuid hetkel on juba nädal läinud. Teade on järgmine:

Your base currency determines the currency of translation for your statements and the currency used for the determination of margin requirements. In addition, charges related to market data and research, inactivity fees and commission on Forex trades are also charged in your base currency. Base currency changes will not take effect until the next trading day.

Base Currency

United States Dollar (USD)

Due to Regulatory Reasons we can only allow limited Base Currency Changes in your account. Please read our FAQs for more details.

Kas sellel on mingi lahendus, kuidas Baasvaluuta EUR-iks tagasi muuta või on mõistlik jättagi see USD-ks?

Vastused

Kristi

Tõesti võib olla midagi uut. Äkki ooteaja peale lubab? Inimesed vist kasutasid seda vahetamist liiga tihti, nende jaoks arusaadavalt tüütu. IB ungari liigutati iirimaaga kokku jälle, sealt võis ka mingi regulatiivne nõue peale sadada.

Lisa kommentaar

Kristi investeerib OÜ
Reg. kood: 14753252
Sõpruse pst 44-32, Tallinn, Harjumaa, 10620
Üldine kontaktinfo:
Kristi Saare
e-mail: kristi [at] kristiinvesteerib.ee
telefon: 555 88 178

Käesoleval veebilehel kirjeldatu on minu isiklik kogemus investeerimismaailmas - tegemist ei ole investeerimisnõuga ning ükski kajastatud tehing või tegevus ei ole ostusoovitus.

Veebilehe sisu on meelelahutusliku ja informatiivse sisuga ning ei tohiks kunagi olla aluseks ühegi otsuse tegemiseks. Tee kõik oma finantsotsused vastavalt oma riskitasemele ja isikliku portfelli analüüsile. Tootlikke investeeringuid!

© 2016-2024 Kristi investeerib OÜ