Portfelli kokkuvõte 2023

Portfelli kokkuvõte 2023

Mida kauem portfellikokkuvõtteid kirjutada, seda huvitavam on vanemaid postitusi lugeda. 2021. investeerimisaasta lõppes ülesmäge, 2022. investeerimisaasta allamäge ja nüüd 2023. võiks öelda üldiselt kokkuvõtteks, et oli lihtsalt ‘ok’.

Isiklikus plaanis saan aastat kirjeldada ainult ülivõrdes. Sai palju reisitud (kokku pea kaks kuud, külastasin Jaapanit, Lõuna-Koreat, käisin Veneetsias, Amsterdamis, Taanis, Londonis, Pariisis, Berliinis, Luksemburgis). Külastasin palju ägedaid kontserte, nähtud said nii rokkstaarid (Electric Callboy, Ghost, Ville Valo, Maneskin, Sleep Token), poppstaarid (Coldplay, Harry Styles, Weeknd) ja ka mõned kpop staarid (Stray Kids, B.I, Ateez). Terve aasta olid kalendris lisaks ka midagi enda hingele, paar korda kuus klaveritunnid ja kaks korda nädalas tantsutunnid. Töö sai selle kõrvalt ka üllataval kombel tehtud.

Kui aasta alguses olin veel osakoormusega Tulevas tööl ja andsin koolis tunde, siis suvel tõmbasin lõplikult joone alla oma õpetajakarjäärile ja lõpetasin töölepingu. Mais avasime Saaraga koos Ideekeskuse, kus peale ise töötamise korraldame ka ettevõtjatele ja investoritele networkingusündmuseid ja koolitusi. Kõige suurema tähelepanu võttis see aasta kindlasti majaehitus, jaanipäeval läks kopp maasse ja nüüdseks rohkem kui pool ehitusest läbi, karp kinni ja hakkavad sisetööd. On olnud samal ajal stressirohke ja nauditav ja eelkõige korralikult raha kulutav protsess.

Aasta oli päris tihe ja kulukas, seega portfellile üleliia palju tähelepanu ei pööranud, samas üht-teist ikka toimus ja olin portfellile muidugi väga tänulik, et sain ise ringi reisida ja vannitoaplaate valida samal ajal kui portfell usinalt tööd tegi. Tegin see aasta nii palju asju elus esimest korda ja oli nii palju elamusi, et patt oleks millegi üle väga kurta aga eks taustal oli kõike rasket tegelikult palju ja sügis oli must. Kokkuvõttes läheb siiski kirja elu parima aastana.

Laenud ja võlakirjad

Ühisrahastusest pole enam aastaid olnud midagi eriti kirjutada. Mul keerleb mingi väiksem summa Mintoses ja Omarahas, mis ilusasti oma stabiilse tootluse koju toovad aga ei ole positsioone suurendamas. Kokku on seal ainult 2,5% portfellist, ei pane ka eriti aega tegelemiseks-analüüsiks.

Rohkem on laene antud otse, Planet 42 ka minu portfellis esindatud kuigi just detsembri lõpp tulevad pea pooled laenud tagasi, et tekitada likviidsust ja portfelli paremini tasakaalustada. Olen Liveni aktsionär, seega läks üks väike bullet laen see aasta ka ühte Liveni arendusse. Lisaks mõned ärilaenud, mis peamiselt kinnisvarapartneritega seotud.

See aasta kõige rohkem liikumist vast olnud võlakirjades. Portfells on jätkuvalt olemas Creditstari võlakirju (küll vähem kui varasemalt) aga lisaks esindatud ka nt Bigbanki AT1, näpuotsaga Iutet, mõned LHV 10.5% võlakirjad, Inbanki 9% võlakirjad.

Kokku on laenud-võlakirjad see aasta siiski suuremad kui varem, moodustades portfellist üle 20%. Rahavooinstrumentidel on hea aasta olnud, ei saa kurta. Usun, et juba kevadel tulevad võlakirjapakkumised on oluliselt madalamate intressimääradega ja selliseid tippe enam ei näe.

Aktsiad ja fondid

Kiire aasta toetas seda, et väga palju aktsiaturul ei nokitsenud. Valdav enamus indeksipositsioonid jätkuvalt. Teine ja kolmas sammas kokku ületasid 70K piiri, kasvab ka see pensionivara ilusasti kui palk hea ja raha indeksfondides. Lisaks siis otse ostetud indekspositsioonid IB-st (VWCE, VWRL, SXR8, EXXT).

Üksikaktsiaid jätkuvalt sisuliselt ei ole. USA börsilt O ja FRT, mis käisid korra päris madalal aga vaikselt taastuvad. Kohalikult börsilt Hepsor (ja eks börsiväliselt Liven). Kuna turud lainetasid üles-alla päris palju, siis hobikorras vahepeal amazoni ja googlet ostsin-müüsin, et väikesed kauplemiskasumid teenida aga IB-sse vahepeal ei loginud isegi pikalt sisse, sest muude asjadega oli tegemist.

Balti börs jätab jätkuvalt külmaks, ei ole midagi peale võlakirjade sealt vaadanud. Ei osalenud ka Infotari IPOl, ei näe, et Balti börsil erilist sära oleks ja ei usu sellesse eriti ka järgmisel aastal

Kinnisvara


Kinnisvara oli samal ajal vaikne ja teguderohke. Nagu eelmine aasta mainitud, siis sai aasta alguses üks äripind ostetud, kus avasime Saaraga koos Ideekeskuse. Sisult on see mulle endale ja assistentidele kontor, samas korraldame seal ka networking sündmuseid investoritele ja teeme ise ja rendime koolitusruume välja. Kuna tutvusringkonnas palju ettevõtjaid, kellel aeg-ajalt vaja üheks päevaks kontorisse tulla, siis toimib Ideekeskus ka coworking space’ina, ehk kellel vaja mõnikord kontorilauda, siis võib mulle kirjutada.

Äripinna ostmisega koos käis aga ka laenuportfelli refinantseerimine. Juba eelmise aasta lõpus oli selge, et meie portfell on piisavalt tugev, et argumenteerida pangale madalamat riskitaset. Üllatavalt oli LHV väga jäik ja kuigi pakkusime, et äkki tuleksid natukene vastu, siis jääks neile, siis öeldi väga konkreetne ei. Läksime lõpuni siis Swedbankiga ja refinantseerisime kogu portfelli neile, tulemuseks 2% madalam laenumarginaal, mis aitas hästi kõrgema euribori valu kompenseerida.

Kuna turg istus siin põhjas, siis ma ise ka korduvalt ütlesin, et usun, et põhjas oleme ja edasi suurt langust ei näe. Plaan oli sügisel uuesti ostupoolele astuda ja ostsimegi neljandas kvartalis järgmise korteri, mis just enne jõule üürnikele välja läks. Kokku siis nüüd objekte 10 elupinda + 1 äripind. Uuel aastal esialgne siht 3-4 korterit vähemalt juurde osta. Ei ole siin kinnisvaras seis midagi nii hull, alustajatel on raske, kellel pikem portfell all, siis pole hullu. Oleme ka 4% euriboriga ilusasti rahavoopositiivsed.

Iduinvesteeringud ja osalused


Üksikuid iduinvesteeringuid portfelli ei lisandunud. Aasta jooksul kutsus Superangel lihtsalt mõned korrad raha sisse. Pole ka ajuressurssi endal tegelikult analüüsiks hetkel. Muudest osalustest on siin üksikute ettevõtetena Planet42, Bolt ja pisikene tükk Parcelsea’d ja mitte otseselt iduks kvalifitseeruvad Cleveron, Mulieres ja Shroomwell.

Muud põnevat portfellis ei leidu. Krüpto osakaal 1%.

Portfellistrateegia


Selle aasta portfellistrateegia oli peamiselt automaatpiloodil olek. Kuna vaba raha läks kõik ehitusse ja läheb ka järgmise aasta alguses, siis peale püsivate indeksi- ja korteriostude midagi muud erilist plaanis pole kui just mõnda head võlakirja ei tule. Aasta alguses läks peamine aur parima kodulaenu saamisele, et ehitusse võimalikult vähe oma raha panna, see ka oli omaette seiklus kuidas investori-ettevõtjana pangale oma väärtust tõestada. Lõpuks andis kõige normaalsematel tingimustel üllatuslikult kodulaenu LHV.

Strateegiliselt tuleb suurem mõttekoht aasta keskel, siis peaks maja valmis saama ja panen eelneva kodu müüki. Siis on võimalus kõik vahepeal portfellist väljas olnud kapital uuesti portfelli suunata ja tekib korraga mitusada tuhat eurot, mis siis varaklassiti ära vaja jaotada. Raske veel hetkel ennustada kus seisus kinnisvaraturg aasta keskel on, sellest sõltub ka vabaneva raha hulk.

Muidu eelmise aasta postituse lõpus ütlesin, et ennustan 2023-le rohelist lõppu ja tuli. Ennustan ka 2024. aastale pigem rohelist lõppu. Intresside tipp on minu hinnangul tehtud ja kaotajateks jäävad need, kes 2023 midagi ei ostnud ega juurde ei laenanud.


Kommentaarid

Enn Ruusmaa

Kristi! Sinu jutt Ekspressis oli üks parimaid üldse turul ja üks sinu parimaid väljaütlemisi. Rusikas silmaauku, silm sinine. Suur tänu, Kristi!

Vastused

Kristi

Tere, Enn! Aitäh heade sõnade eest!

Alvar

Tere

Plaanin investeeringutega alustada läbi ettevõtte ja leiutan, kuidas käituda oma eraisikuna ehitatud portfelliga. Mul on 3.sammas, kasvukonto ja üksikaktsiad. 3.sammas on eraisiku põhine nii kui nii, aktsiad, mis põhiliselt dividende maksvad jätaks ka esialgu puutumata, aga kas kasvukonto võiks näiteks tühjaks müüa ja liigutada saadud summa 3.sambasse? Kas siin on võimalus tulumaksu edasi lükata?

Vastused

Kristi

Kasvukonto kui investeerimiskontona - müüd maha ja tühjendad, siis maksad tulumaksu siiski ära. Samas tõesti enne kui maksutagastust pole maksimeerinud on teised investeeringud veidi raiskamine. Sihtida, et äkki pingutaks kolmanda täis ja jaguks kasvukontole ka.

Lisa kommentaar

Kristi investeerib OÜ
Reg. kood: 14753252
Sõpruse pst 44-32, Tallinn, Harjumaa, 10620
Üldine kontaktinfo:
Kristi Saare
e-mail: kristi [at] kristiinvesteerib.ee
telefon: 555 88 178

Käesoleval veebilehel kirjeldatu on minu isiklik kogemus investeerimismaailmas - tegemist ei ole investeerimisnõuga ning ükski kajastatud tehing või tegevus ei ole ostusoovitus.

Veebilehe sisu on meelelahutusliku ja informatiivse sisuga ning ei tohiks kunagi olla aluseks ühegi otsuse tegemiseks. Tee kõik oma finantsotsused vastavalt oma riskitasemele ja isikliku portfelli analüüsile. Tootlikke investeeringuid!

© 2016-2024 Kristi investeerib OÜ