Portfelli kokkuvõte 2022

Portfelli kokkuvõte 2022

Kui 2021. aasta portfelli kokkuvõte algas säravates toonides, siis seekordse kokkuvõtte alustuseks võib vist peamiselt rõõmustada, et aasta on lõppemas ja äkki järgmine on parem. Mitte, et kõik oleks olnud halb, aga närve kulus ilmselt seekord keskmisest rohkem.

Ma arvan, et keegi meist aasta alguses ei olnud valmis selleks, et kõige suurema mõjuga sündmuseks maailmas saab veebruaris puhkenud sõda Ukrainas ning isegi praeguse rekordilise inflatsiooni olukorras on raske tõsiselt millegi üle kurta, kui endal on kodus hea ja turvaline olla ning ei pea muretsema tankide ega pommide pärast. Ilmselt läks sellel aastal kõige rohkem annetusi teele just Ukrainaga seotud projektidele.

Tagasivaates oli mul aasta isegi super, huvitav ja vaheldusrikas. Ei olnud tingimata lihtne, aga see ei olegi alati eesmärk. Jõudsin kordades rohkem restorani ja kinno kui eelmisel aastal. Nägin väga palju sõpru, tutvusin nii paljude ägedate inimestega. Tegime mastermindiga mitmeid põnevaid asju (alustades maalimisest lõpetades rabas käigu ja meigikoolitusega).

Üle mitme aasta jõudsime mehega suvel taas Soome rokifestivalile, käisime kahekesi sügisel Barcelonas puhkamas, detsembri pulma-aastapäeva tähistasime samuti Soomes kontserdil käies. Muusikalainet oli palju, tegin ka midagi hingele ja läksin novembris klaverit õppima. Midagi, mida olin pikalt mõttes veeretanud, aga tuli lihtsalt vastu võtta otsus, et see ära teha ja see on väga äge.

Töölainel oli rahatarkus teemana ikka kuum, hoolimata turgude langusest. Instagrami konto kasvas nagu pärmi peal, käisin pea igal nädalal mõnes ettevõttes rahatarkusest rääkimas, WW Print kirjastusel tuli üks uus raamat välja ja kolm järgmist on töös. Palkasin endale suvel kaks assistenti, kes on päris korralikult minult aidanud töökoormust ära võtta. Läksin sügisel osakoormusega Tulevasse appi, aitan kevadeni peamiselt kasvutegevusi teha ja klientidega suhelda. Kevadel annan ka veel viimase ringi tunde koolis ja siis tõmban päriselt oma õpetajakarjäärile lõpuks pärast 11 aastat joone alla.

Mis võib-olla väga tempokalt ei liikunud oli maja projekteerimine, aga pole hullu, eks vähemalt rõõmustan seisva krundi pealt tuleva kapitalikasvu üle. Hinnad on langusesse pööranud, siis äkki on ka ehitamine isegi veidi mõistlikum kui sinnamaale lõpuks jõuab. Selleks, et ise puhkaks, olen järgmisesse aastasse, nüüd kui maailm jälle lahti, palju reisimist planeerinud - ootavad pikaajalised unistuste sihtkohad Jaapan ja Lõuna-Korea, aga ka mitu kontsertreisi, Inglismaale, Hollandisse, Taani. Olen õppinud sel aastal, et suudan väga palju tööd teha, ja sai tõesti palju tehtud, aga üha rohkem õpin ka ennast hoidma ja puhkama.

Portfelli koha pealt, punaseid numbreid oli palju, üllatavaid liikumisi toimus siin ja seal, aga ei tunne, et ööuni oleks sellest häiritud olnud. Portfell on hästi hajutatud, tunnen enda valikutes kindlust ja olen leppinud sellega, et mõned paugud on tulnud ja on ilmselt veel ees ootamas - aga teistmoodi ei saakski.


Laenud

Ühisrahastuse rasked ajad jätkuvad, regulatsioonid, ebakindlus poliitilisel tasandil ja mõned suurema tähelepanu alla sattunud ebaõnnestumised on teinud selle ilmselt üheks ebapopulaarsemaks alustamise varaks praegusel ajal. Mu enda portfellis jääb ühisrahastuse osa alla 10% ja seegi on ainult Omaraha ja Mintose vahel jaotatud. Omaraha on ikka müstiline koht, pikalt oli vaikus, aga lõpuks on jälle raha ringlema hakanud, samas juurde kanda ei soovi. Mintoses olen vaid väga üksikuid laenukontoreid valinud ja sealt pigem kannan jooksvalt raha välja muudesse instrumentidesse.

Laene leiab muidu portfellist lisaks veel otselaenudena Planet 42-te ning Creditstari võlakirjadena. Imepisike tükk on ka Iute võlakirja tiksumas. Likviidsus on sellel aastal võtmesõna olnud, nii investori, kui ettevõtete poolelt vaadates ning eks laenude valdkonnas peab ettevaatlik olema, et võimendus liialt suureks ei läheks. Midagi väga erilist raporteerida pole, tähelepanu läheb siia varaklassi pigem vähe, lihtsalt ise taustal tiksub ja intressid laekuvad.

Rekordinflatsiooni olukorras on laenud üldse kummalises rollis, ise tahad laenu anda, aga intresside tase vs riskitase vs inflatsiooni tase on omavahel hetkel veidi tasakaalust väljas. Siiski, kehtib sama, mida eelmisel aastal ütlesin - laenuvõime ja head laenud kannavad kaugele. Kõrge euribori oludes hea hetk kõikide laenude tingimusi ka pankadega läbi rääkida.


Aktsiad ja fondid

Mida aasta edasi, seda vähem ma tegelikult üksikaktsiatega tegelen, ei ole otseselt soovi, tahtmist ega aega. Balti börsilt olen jätkuvalt väljas, ainus positsioon on Hepsor ja sellele lisaks börsiväliselt Liven, mida hoian strateegiliste kinnisvarasektori positsioonidena. Ka USA börsilt on üksikutena jätkuvalt sees kinnisvarafondid O ja FRT. Veidi olen siin aasta jooksul spekulatiivseid tehinguid teinud ka tehnoloogiasektori gigantidega, aga ega seal eriti head nahka asjast tulnud pole, kuigi mängurõõm on ikka.

Indeksitega on jätkuvalt hea lihtne, igakuiselt muudkui ostad ja nii on. Olen üritanud indeksite osakaalu portfellis muudkui suurendada, aga väga raske on olnud, erinevad varad on teinud suuri hüppeid, mis on muudkui portfelli osakaale kreeni ajanud ja eks igasuguseid ahvatlusi tuleb muudkui lauale. Sel aastal on muidugi ka indeksite ostmine suhteliselt nüri tegevus olnud, et muudkui ostad, aga portfelli koguväärtus vaikselt muudkui tiksub allapoole. Ei tahaks uskuda, et 2023. aasta samas toonis lõpuni jätkub, aga eks karuturud ei peagi tingimata lühikesed olema.


Kinnisvara

Kinnisvaras on, nagu ikka, melu kõige rohkem. Ostsime portfelli 9. korteri aasta alguses ja siis tegime kevadel ühe tehingu, et müüsime ühe nõrgema objekti ning ostsime midagi paremat asemele. Suvel sai selle tehingu tuules kinnisvaraportfelli brutomiljonit ka tähistada. Sealt edasi olime veidi ooterežiimil, sest tundus, et turg enam ei kandnud ja rohkem kiiret ostmisega ei olnud, kuigi üüre sai korralikult tõsta.

Mitmel aasta jooksul toimunud kinnisvarakonverentsil sai ise öeldud ja ka teiste investorite suust kuulda seda, et patt on kurta, kinnisvarainvestori elu on lill. Kes on turul sees, siis nendel hea, kes turul sees pole, siis nendel üha raskem siseneda. Meil on jätkuvalt pooltes korterites ukrainlased sees, osades vahetunud ka juba järgmiste ukrainlaste vastu ja ei ole mingeid probleeme olnud.

Oleme hetkel alustanud järgmist etappi oma kinnisvarateekonnal, ostame ilmselt ühe äripinna, kuna seda on meil enda üheks projektiks vaja ja sellega paralleelis refinantseerime kogu kinnisvaraportfelli teise panka, loodame esimese kvartali jooksul selle kõik lukku saada. Kui tehtud, siis võib kohe kergendatult hingata. Enda plaan on suvepoole jätkata elukondliku kinnisvara ostmist kui kogu refinantseerimistrall lõpetatud.


Iduinvesteeringud

Siin toimus sellel aastal ilmselt paar kõige olulisemat muudatust. Võin nüüd öelda, et olen ehtne eestlane, sest ka minu portfellis on Bolt olemas. See sattus küll sinna niipidi, et abikaasa on vahelduseks Boltis tööl ja tal üht-teist vestis ära, kuna esimene aasta on tööd tehtud.

Suur muutus seisnes tegelikult selles, et olen põhimõtteliselt otsustanud, et üksikuid iduinvesteeringuid väga palju korjata ei taha ning pigem panustaks kuidagi süsteemsemalt. Sel aastal see võimalus ka tekkis ja olen üks Superangel 2 fondi investoritest. Sina investorina annad siis rahalise lubaduse (min pilet 100K) ning panustad sellele, et fond suudab teha häid valikuid. Mulle sobib, fondi dealflow on kindlasti parem kui enda isiklik ja ajakulu ka oluliselt väiksem.


Portfellistrateegia

Sel aastal portfelli eriti raha sisse pole saanud panna, sest esiteks olen otsast usinalt seda kulutanud ja teiseks maksnud tagasi krundi ostmiseks võetud laenu. Pigem on eriti aasta teises pooles olnud hetki, kus juba ostukohti oleks olnud ja häid võimalusi tuli lauale, ent likviidsust on vähe. Pole selles suhtes midagi teha, elueesmärgid ongi portfellieesmärkidest olulisemad ja järgmine portfellihüpe saab tulla siis, kui majaehitus käima läheb.

Portfellis on vara osakaalud jätkuvalt suhteliselt sarnased: ühisrahastus 4% (oli 5%), laenuinstrumendid 26% (oli 15%), ettevõtete osalused 13%, kinnisvara 23% (oli 25%), üksikaktsiad 7% (oli 10%), indeksid 26% (oli 30%), krüpto 1% (oli 2%). Aastakokkuvõtte kirjutamine läheb igal aastal aina kiiremaks ja lihtsamaks, selles suhtes on midagi strateegias ikka õigesti tehtud.

Uuel aastal näen suhteliselt rahulikke plaane. Indeksitesse liigub raha automaatselt, eks meelelahutuseks teen ka mõningaid üksikaktsiate tehinguid. Kaalun Balti börsil uuesti jala ukse vahele panemist. Kinnisvaras alustame ilmselt aastat kohe suure ostuga, sealt edasi katsuks paar väiksemat objekti ka portfelli saada. Ma arvaks isikliku kristallkuuli pealt, et 2023. aasta lõpeb pigem plussiga, aga eks siinkohal võib üllatusi alati tulla.

Kommentaarid

Mart

Kes sinna Supeangel fondi muidu üldse investeerida saavad (ja kus see info liigub) ning milline on selle fondi keskmine ajalooline aastatootlus ja kulu investorile?

Vastused

Kristi

Tere, Mart!

Iduinvesteeringute puhul üldiselt liigub info siis kui oled lihtsalt piisavalt varakas ja kogukonnas tuntud investor, et pakkumine lauale jõuaks. Kuna riskiinvesteeringute puhul on oluline olla kindel, et investoril piisavalt teadmisi ja vara, et võiks sellist rahapaigutust teha, siis vastuseks ongi puhtalt networking.

Kuna tegemist riskifondiga, siis klassikalist iga-aastast tootlust seal ei vaadata, vaid panustad sellele, et lõpuks võiks tulla mitme x jagu tagasi. Investorina maksad haldust+edukust, nagu aktiivsete fondidega ikka.

Mart

Eks need riskifondide investeeringud on jah pikaajalise vaataega, aga samas CAGR-ga saaks ju mingi perioodi keskmise tootluse välja arvutada. Kas seda siis üldse ei tehta? Hästi ei usu. Kas Te valisite siis ka Superangeli fondi, ise teadmata, mis selle orienteeruv tootlus seni on olnud ning milline ta võiks tulevikus olla? Või on see konfidentsiaalne info?

Internet ütleb, et "The National Bureau of Economic Research has stated that a 25 percent return on a venture capital investment is the average." Huvitav oleks teada, kuhu Eesti riskikapitali fondid selles kontekstis paigutuvad.

Kristi

Tere, Mart!

Superangel 1 fond ei ole veel lõpptähtajani jooksnud, seega selle järgi järeldusi veel teha ei saa. Samamoodi ju tead, et minevikutootluse põhjal tulevikutootlust ennustada ei saa :) Muidugi ma ootan keskmisest oluliselt kõrgemat tootlust, et riski õigustada. Eestis riskifonde jagub, lisaks Superangelile, tasub uurida ise kui tahaksid ka panustada.

Lisa kommentaar

Kristi investeerib OÜ
Reg. kood: 14753252
Sõpruse pst 44-32, Tallinn, Harjumaa, 10620
Üldine kontaktinfo:
Kristi Saare
e-mail: kristi [at] kristiinvesteerib.ee
telefon: 555 88 178

Käesoleval veebilehel kirjeldatu on minu isiklik kogemus investeerimismaailmas - tegemist ei ole investeerimisnõuga ning ükski kajastatud tehing või tegevus ei ole ostusoovitus.

Veebilehe sisu on meelelahutusliku ja informatiivse sisuga ning ei tohiks kunagi olla aluseks ühegi otsuse tegemiseks. Tee kõik oma finantsotsused vastavalt oma riskitasemele ja isikliku portfelli analüüsile. Tootlikke investeeringuid!

© 2016-2023 Kristi investeerib OÜ