Portfelli kokkuvõte 2024
Kui ainult globaalseid turuindekseid vaadata, siis 2024. aasta oli väga tore. Isikliku portfelli tootluse vaatenurgast... siis tuli suurim ühekordne kaotus portfelli (senimaani, küll tulevikus tuleb neid veel). Ehk kokkuvõttes saab seda aastat hinnata umbes samamoodi nagu 2023. aastat – et noh, oli nagu oli ja järgmine tuleb vast parem.
Isiklikus plaanis oli 2024 üliintensiivne aasta. Said lõpuks tehtud projektid, mis olid laual viimased 10 aastat. Aasta alguses tuli üllatuslaunch – kinkisin nii endale sünnipäevaks kui teistele uue raamatu "Kuidas saavutada finantsvabadus". Seda raamatut olin mitmeid aastaid vaikselt nokitsenud ja lõpuks sai ta nähtavale tuua nii, et oli koheselt teistel raamatupoes riiulilt võtta. Tundub, et ka lugejatele meeldis – Apollo tunnustas seda 2024. aasta parima käsiraamatu tiitliga.
Esimene poolaasta kulges tugevalt majaehituse rütmis ja olin kevadel pea iga päev objektil kõiksugu viimaste pisidetailide lukku saamiseks. Juulis saime kätte maja võtmed ja augusti lõpus magasime esimese öö uues kodus. Soovitan igaühele, kes tahab oma ellu tõelist väljakutset – ehita maja. Viimase kahe aastaga tunnen, et olen omandanud kindlasti vähemalt poole ehitusteaduste bakast. Ventilatsioon? Materjalivalikud? Elektriplaanid? Päikesepaneelid? Veesõlme ümberehitus? Päris palju sai selgeks. 2025. aasta eesmärk on kõik viimased sabad (loe: lambid ja liistud) lõpuks valmis saada.
Aga kõige suurem muutus oli hoopis see, et meie pere kasvas. Oktoobris sündis keskmiselt seiklusrikkalt härra pesamuna ja kolme lapsega võib öelda, et meie pere on nüüd valmis. Ja kuna kogu eelnev (raamat, maja jne) sai tehtud samal ajal rasedana, siis võib ausalt tunnistada, et oli päris raske aasta ja kett oli ikka talveks maas. Reisida eriti ei saanud – aasta alguses veel paar sõitu, aga suvest kehtis mulle reisikeeld. Ehk 2024. aastal tegelesin enamiku ajast kõigega peale portfelli, ja iseenesest nii olema peabki, portfell peab taustal niisama toimima.
Laenud ja võlakirjad
Alustame kohe suurima kaotusega. Planet 42. Sama lugu, mis paljudel – laen ja omakapitali investeering. Tõsi, riskihaldus pidas piiri, portfelli kahju jäi umbes 10% juurde, aga tootluse vaates tõi aastale pea nulliringi. Ja noh, eks see Planet oli hea test meie investornärvidele ja ka meediakajastusele. Esialgne paanika oli meeletu, aga kuus kuud hiljem on asi rahunenud ja paljudel juba unustatud. Rahast on muidugi kahju, aga elu läheb edasi, ööund ei kaotanud.
Võlakirjadest eelmisel aastal juba kirjutasin, et nii kõrget tootlust enam edasi vaadates vast eriti ei pakuta, ja nii ka läks. Portfellis on endiselt klassikuid: Creditstar, Bigbanki AT1, Iute, Inbank. Eesti riigi võlakirju märkisin ka – natuke patriotismist, natuke nagu tähtajalise hoiuse mõttes ja loen seda suureks sammuks riigi rahanduse arengus, kahjuks küll järgmine valitsus seda edasi kanda ei soovi. Liveni rohevõlakirjad on samuti sees. Tahaks rohkem rahavooinstrumente, aga väga palju pole hetkel turul pakkuda. Võlakirjade osakaalu on raske 10–15% pealt ülespoole saada.
Aktsiad ja fondid
Turg tegi 2024. aastal päris korraliku rallli. Olin IB-s aktsiaturul terve aasta sees suhteliselt suure võimendusega ja aasta lõpuks tõi see ka tugeva tootluse. Aasta lõpus tõmbasin võimendust veidi tagasi, sest aimdus oli, et 2025. ei pruugi nii sujuv tulla. Tagantjärgi vaadates – keegi meist poleks osanud ette näha, mis 2025. aasta aprilliks turgudel toimub.
Mu enda pensionisambad (II ja III) on nüüdseks kasvanud üle 100 000 euro piiri, rohkem oleks vaja arutleda meedias pensionilõhest, mis tulevikus ootab neid, kes koguvad (ja kes kõrgepalgalised) ja neid, kes ei kogu. Indeksfondid moodustavad börsiportfellist endiselt tuumiku: VWCE, VWRL, SXR8, EXXT. USA, globaalne turg ja veidi tehnoloogiat.
Üksikaktsiatest on mul jätkuvalt kaks sama kinnisvarafondi O ja FRT olemas, mis vaikselt rahavoogu tiksutavad ja intressilanguste vaates vaikselt jälle hinnalt ronivad. Kodubörsil midagi ei ole, börsiväliselt Liven. Vahepeal spekuleerisin veidi tehnoloogiaaktsiatega – Amazon, Google, Meta, Microsoft. Aga rohkem nagu hobikorras kui õhtul last magama panen. Balti börsilt olen välja jäänud ja ei tunne, et oleks vaja tagasi minna.
Kinnisvara
Kuna nii mina kui ka äripartner ehitasime maju, siis 2024. aastal panime rohkem raha isiklikku kinnisvarasse kui üüriportfelli. Portfelli aasta lõpuks oli 12. Üürnikud vahetuvad aeg-ajalt, remondime vajadusel, aga midagi eriskummalist ei toimunud. Jätkuvalt palju Ukraina üürnikke, sekka noori eestlasi. Mõnes korteris ei saanud üüri tõsta, aga laias laastus üürihinnad eriti ei langenud. Tunnetuslikult tehti turu põhi 2024. aasta varasügisel ära.
Ostsime aasta lõpus ühe objekti juurde ja plaan on 2025. aastal veel 2-3 juurde osta. Euribori langus on aidanud rahavoogu parandada. Kui Euribor püsib ca 2% peal, on see üsna okei. Olemasolevate laenureeglite alusel mahub veel 1–2 korterit portfelli, enne kui liigume panga jaoks uude kategooriasse ja saame kogeda uut krediidivõimekuse hindamise protsessi.
Iduinvesteeringud ja osalused
Planet42 on portfellist kadunud – osalus nulli kirjutatud. Ma isiklikult hääletamisel saneerimiskava poolt ei olnud, ei andnud ka osakuid vabatahtlikult ära. Eks aeg näitab, kas sealt veel midagi tiksub, aga suurt lootust ei hellita, sõpradega naersime, et äkki üheks veinipudeliks raha kunagi tagasi tiksub, et saab klaasi tõsta kaotuse terviseks.
Superangel on endiselt portfellis sees, vaikselt kutsuvad raha sisse, aga suurt liikumist pole. Parcelsea tegi exiti, numbrid selgumisel. Funderbeamis Mulieres ja Shroomwell tegutsevad tublilt. Bolti osakuid tiksub abikaasa töö kaudu portfelli juurde. Cleveroni osakud olen päris maha hinnanud aga see positsioon mikroskoopiline niikuinii. Krüptot hetkel portfellis ei ole, paar korda aasta jooksul korraks sees, aga pigem ei usu, et 2025. aasta lõppeb krüptole paremini kui 2024.
Portfellistrateegia
Aasta lõpuks lõppes siis mitmeaastane projekt nimega "majaehitus", krunt sai ostetud 2021. Struktuuriliselt: kaks kodulaenu korraga (elad ühes, ehitad teist) ja krundi all istub raha kogu selle aja kinni. Hilissügisel sai eelmine kodu müüdud (ei olnud piisavalt hea üüriobjekt, et alles jätta) ja vabanenud raha olen vaikselt uuesti portfelli lisamas.
2025. aasta plaan on portfelli uuesti fookus tagasi tuua. Vaadata, millises suunas uut raha kallutada. Praegu on jaotused u. 35% aktsiad ja osalused, 35% kinnisvara, 25% laenud ja võlakirjad, ning veidi muid pudinaid. Strateegiliselt tahaks lisada rahavoo instrumente, suurendada regulaarselt indeksoste, osta 2–3 uut kinnisvaraobjekti. Aktiivset portfellijuhtimist jätkuvalt ei plaani, sest hetkel keskendun rohkem lapsega kodus olemisele... ja puudu olevate lampide otsimisele.
Olulise info saamiseks liitu meililistiga!
Kristi investeerib OÜ
Reg. kood: 14753252
Sõpruse pst 44-32, Tallinn, Harjumaa, 10620
Üldine kontaktinfo:
Kristi Saare
e-mail: kristi [at] kristiinvesteerib.ee
telefon: 555 88 178
Käesoleval veebilehel kirjeldatu on minu isiklik kogemus investeerimismaailmas - tegemist ei ole investeerimisnõuga ning ükski kajastatud tehing või tegevus ei ole ostusoovitus.
Veebilehe sisu on meelelahutusliku ja informatiivse sisuga ning ei tohiks kunagi olla aluseks ühegi otsuse tegemiseks. Tee kõik oma finantsotsused vastavalt oma riskitasemele ja isikliku portfelli analüüsile. Tootlikke investeeringuid!
© 2016-2025 Kristi investeerib OÜ