Viis aastat investeerimist

Viis aastat investeerimist

Viis aastat tagasi, 2013. aasta veebruaris laekusid mulle esimesed investeerimistulud, milleks oli tervelt 69 senti intressi Bondorast. Järgmine kuu oli tõus lausa 100%, kokku laekus 1,35 eurot intressi. 2018. aastaks on kasv olnud meeletu, algusega võrreldes lausa tuhandekordne, ning umbes sama palju kordi olen saanud ka investeerimise vallas targemaks.

Viie aasta jooksul on portfellist käinud läbi nii edukaid kui vähem edukaid investeeringuid. Valik on olnud kirju, mõned otsused head ja mõned keskpärased, igaühest on olnud midagi õppida. Kuigi kõiki ämbreid pole vaja ise investorina läbi kolistada, siis mõned tuleb ikka läbi käia.

Ühisrahastusportaalidest on portfellis olnud veidi suuremate summadega Bondora, Omaraha, Mintos (kõigil kolmel eelpoolnimetatul lausa kaks eraldi portfelli), lisaks on esindatud olnud ka Twino ja Crowdestate ning katsetustena ka Estateguru ning Viventor.

Aktsiatest on/oli portfellis rahulikuma poole pealt indeksfondidena dollarites IVV, QQQ, NOBL ning eurodes EXSA, VAL, SPYW. Balti börsil on käinud portfellist läbi Tallinna börsilt Kaubamaja, Tallinna Vesi, Tallink, Silvano, Olympic, LHV (aktsiad ja võlakirjad), Inbank (võlakirjad) ja Eften kinnisvarafond ning lõunanaabrite poolt on esindatud olnud Apranga, SAF Tehnika, Telia ning Šiauliu.

Kinnisvarast omasin kolm aastat pisikest 11,5m2 üürikorterit (või nagu Tauri ütleb “üürivanni”) ning mõni eralaen on ka vahest sekka sattunud. Kui alustasin tegutsemist eraisikust investorina, siis 2018. aastal tuludeklaratsiooni esitades sain rõõmustada, et vaid viimased investeeringud “tiksusid” eraisiku kontodel ja firma alla kolimine on edukalt toimunud.

______________________________________

Kui ma 2013. aastal oma õpetajapalgast esimesed 10 eurot kasvama panin, siis ei olnud mul päris head ettekujutust, et mis võiks edasi saada. Sel hetkel olin lugenud peamiselt USA investeerimisfoorumeid ja –blogisid, ent finantsvabaduse idee oli midagi, mis ei olnud Eestis sel hetkel veel kanda kinnitanud.

Jaagu "Rikkaks Saamise Õpik" oli juba valmis kirjutatud, ent minuni ei olnud see näiteks veel jõudnud, sest investeerimine ei olnud kaugeltki nii populaarne teema kui ta praegusel hetkel on. Näiteks ei olnud ühtki asjalikku investeerimisalast Facebooki gruppi ning eestikeelseid blogisidki sai täitsa tikutulega taga otsida.

Minu investeerimistegevus oligi sellel hetkel umbes selline, et need mõned kümned eurod, mis juhtusid üle jääma, said ühisrahastusse paigutatud ja erilist suuremat plaani ja visiooni seal polnud. Muud varaklassid olid pigem kättesaamatud ja sinna vaja minevad summad tundusid ka sel hetkel ebareaalsed.

Aastal 2011, kui ma ülikooli lõpetades õpetajana tööle hakkasin, ei olnud õpetajate palka veel tõstma hakatud, ehk täiskohaga nooremõpetaja töötas veidi üle 600 eurose brutopalgaga, mis ei olnud sugugi selline number, millega 50% klubisse sihtida võiks või suuremaid investeerimisplaane teeks.

Esimene läbimurre investeerimise tõsisemalt võtmisel tekkis tegelikult siis, kui hakkasid tekkima mõttekaaslased. Kunagi, kui Bondoral (sel hetkel veel Isepankuril) oli oma foorum, siis, lisaks sellele, et kõik juba siis Bondora kallal võtsid, oli seal vahest ka asjalikke arutelusid ning muuhulgas avastasin Tauri blogi. Kuna ma siis ise veel ei kirjutanud, siis peamiselt torkisin Taurit, et ta huvitavad teemad ette võtaks.

Lõpuks hakkasin ka ise kirjutama (siis küll inglisekeelset Money is your friend blogi), mis tõi mulle väga palju investeerimistarkust. Kui sa midagi internetti üles paned, siis on inimesed väga usinad ütlema, mis kõik valesti on.

Kui 2013. aasta lõpus/2014. aasta alguses kirjutasin, et nüüd vist on hakanud raha nii palju tekkima, et võiks hakata aktsiatesse investeerima, siis sain korralikult vastu päid ja jalgu sel teemal – börsid on ju kohe kokku kukkumas ning kui ma vaid kannataks pool aastat oodata, siis saaks allahindlusega kraami küll ja küll!

Õnneks ei tundunud turu ajastamine juba sel hetkel mulle eriti mõistlik tegevus ja hakkasin rahulikult aktsiaid portfelli valima ning suuremat kriisi ootame siiamaani. See oli vast esimene suurem õppetund, et kuigi inimesed igasuguseid arvamusi jagavad, siis oma lõplikud otsused tuleb teha ise, kõik teiste ideede peale raha sisse panekud ilma suurema analüüsita on olnud pigem kehvapoolsete tulemustega.

Mõttekaaslaste tekkimisega aga hakkas pall veerema. Tauri korraldas paar esimest pubiõhtut (sunniviisiliselt vabatahtlikult), käisin ühel Jaagu Rikkaks Saamise Õpik praktikas koolitusel rääkimas oma alustamise kogemusest (mis oli omamoodi huvitav, et Jaak julges mu esinema kutsuda ilma, et oleks minuga päriselus kordagi varem kohtunud), mis oli mu esimene avalik esinemine investeerimisteemadel.

Sellele järgnes tunne, et huvi on suur ja sügavam soov kohatud inimestega edasi suhelda – pärast Jaagu koolitust sai loodud Taavi algatusel Finantsvabaduse nimeline grupp, mis on hetkel üks suuremaid investeerimishuvilisi koondavaid gruppe.

Kuna tundus, et huvi hakkas rohkem tärkama, siis sai loodud ka Naisinvestorite Klubi, sest naiste vähene esindatus hakkas mulle väga teravalt silma (sõltuvalt varaklassist ja üritusest oli tavaline, et naiste esindatus oli 10-20% kandis), see on nüüdseks kasvanud silmapaistvaks kogukonnaks ning tähistas novembris kolmandat sünnipäeva.

Kuna blogi kirjutamine mingil hetkel ammendus ja tekkis soov uute väljakutsete järgi, siis sai loodud ka Investeerimisraadio, kus on aastate jooksul läbi käinud suur osa väikeinvestoritele olulisi inimesi ja teemasid ning maikuus 2018 saame tähistada juba kolmandat sünnipäeva.

Kuna kirjutamiskihk oli ikka sees, siis 2016. aastal hakkasin ikka ka sedasama eestikeelset blogi pidama ning võtsin tõsisemalt ette teiste investeerimishuviliste koolitamise. 2018. aastaks olin viinud läbi umbes 50+ erinevat investeerimiskoolitust, aidanud huvilistel oma portfelli analüüsida või strateegiat teha ning ka kaks e-raamatut kirja pannud, et alustajatel lihtsam oleks. Vägev! Ja väga kaugel sellest, mida ma üldse oskasin aluses ette kujutada kui need esimesed 10 eurot mängu sai pandud.

Kogunenud õppetunnid

Investeeringute kõige olulisemateks õppetundideks on olnud needsamad asjad, mida ma ka koolitustel räägin. Soov, et oleks ainult varem alustanud ning teadnud alustades kõike seda, mida tean praegu. Kindlasti oleksin ma palju kaugemal, kui oleksin alguses olnud julgem ja osanud rohkem analüüsida.

Samas, kui ma poleks kunagi julgenud esimesi mõtteid jagada blogis või gruppides, siis vaikselt üksinda nurgas nokitsedes ei oleks ma sugugi nii kaugele jõudnud, kui praegu.

Investeerimine on eelkõige meeskonnasport, sest kõiki asju ei suuda sa kunagi ise lõpuni selgeks teha. Teoorias suudad, aga siis on investeerimine juba pigem töö, mitte hobi või vahend selleks, et elus muid asju teha. Mul on aastate jooksul kujunenud välja mitu ägedat investeerimistuttavat ja ringkonda, kellega on hea kokku saada, eesmärke arutleda ning üksteisega mõtteid ja kogemusi jagada.

Ei tasu karta, et keegi sinu hea mõtte või idee ära näppab, raha ei saa maailmast otsa ja häid tehinguid jagub kõikidele, kes otsida viitsivad.

Ka sellest olen saanud üha paremini aru, kui emotsionaalne teema on inimestele raha. Mida rohkem olen pildis olnud, seda rohkem on minuni jõudnud inimeste erinevaid lugusid, et lihtsalt nõu küsida või selleks, et mul oleks humoorikaid näiteid koolitustel jagada.

Olen üha enam veendunud, et kuigi raha sind rikkaks ei tee, siis raha puudumine tekitab meeletus koguses stressi ja muret, mis takistab elu nautimist. Investeerimine ei ole omaette eesmärk, vaid see on vahend selleks, et teha kõiki neid asju, mida tahaksid elus tegelikult teha. Vahend selleks, et saada oma aeg enda kontrolli alla.

Investori kõige suurem sõber ja vaenlane ongi just aeg. Mida varem sa alustad, seda rohkem on aega rahal kasvada. Mida hiljem alustad, seda rohkem tuleb vaeva näha, et saavutada oma eesmärgid. Samas on aeg see, mida tagasi ei saa, ehk säästmise ja investeerimise nimel ei tasu elu elamist edasi lükata, vaid leida tasakaal enda oleviku elukvaliteedi ja tulevikku panustamise vahel. Kui säästmisel tuleb piir ette, siis sissetuleku suurendamisel kulub sinna piirini rohkem aega.

Minu investeerimisportfell ongi eelkõige kasvanud selle tõttu, et olen tegutsenud sissetulekute suurendamise kallal. Üks asi on heade ideede olemasolu, teine on nende reaalne rakendamine.

Aja jooksul olen pidanud selleks, et edukalt investeerida, end harima hoopis teistes valdkondades, näiteks, kuidas ennast turundada, kuidas kirjutada paremaid tekste, kuidas pidada läbirääkimisi ning kuidas öelda ka "ei". Ettevõtlikkus ja investeerimine käivad käsikäes ning kui eesmärgid on suured, siis tuleb ka suurelt ette võtta.

Mina ütlesin suhteliselt alguses välja, et minu eesmärk on finantsvabadus. Sellises “kui juba, siis teeme täiega” stiilis. Eks põhjuseid on kaks, üheltpoolt see, et väline surve on fantastiline motivaator. Kui lubad, et teed ära, siis inimesed küsivad, kuidas läheb ja peab ikka vahest jalad rohkem kõhu alt välja võtma ja tegutsema. Teiseks on suured eesmärgid head, sest isegi, kui päris kõik välja ei tule, siis juba poolele teele jõudmine on päris hea.

Muidugi ei ole kõik investeerimisteekonnal olnud väga super. Ma alahindasin alguses seda, kui palju negatiivsust tuleb kaasa sellega, kui rahast rääkida. Kui ühelt poolt on minust saanud selline maskott või ükssarvik, et “naine-noor-õpetaja”, siis teisalt on see avanud ka korraliku jahihooaja igale minu sõnavõtule.

Vihakirju, solvanguid ja muud negatiivset on tulnud päris palju ja eks seetõttu on mul vahepeal tulnud ka tagasi tõmbuda, sest ei ole mõtet kõiki piike ise püüdma minna. Mul on aga hea meel, et ikkagi rohkem väikeinvestoreid (ja just naisi) on rohkem julgemalt sõna võtma hakanud ja uued tutvused ning toetavad mõtted on kindlasti kaalunud negatiivsed mõtted üles, aga ma ei osanud alguses sellega nii arvestada ja ei olnud võibolla piisavalt valmis.

Pikas plaanis julgen ikka öelda, et asjad lähevad ülesmäge. Olen sidunud oma tegemisi üha rohkem finantsmaailmaga, leidnud kümneid ägedaid uusi tutvusi, saanud kohtuda aastate jooksul tuhandete toredate investeerimishuvilistega ja näinud ka inimesi oma elusid ümber keeramas. Äge!

Arvan, et ka vähemalt järgmised viis aastat on vähemalt sama vinged, kui mitte ägedamadki. Aitäh kõikidele teile, kes blogi loevad ja oma häid mõtteid jagavad. Oled väga oodatud mu koolitustele ning kui mõnel üritusel näeme, siis tule ütle julgelt tere!

Blogipostitus uuendatud 20.08.2022

Kommentaarid

Anon

Kristi, Su ette võtmise julgus/võime ja tegevusvaldkondade rohkus – nagu Sa ise ütled: “Vägev!”. Ma vist Su blogi lugesin ja siis ühele üritusele tulin Sind küll kuulama, et vaatame-vaatame, mida Kristi Saare endast siis reaalis kujutab ja tollest esimesest korrast tähendab “Kristi Saare” minu jaoks kindlat kvaliteedimärki.
Jään huviga ootama postitusi eneseturundamisest ning kuidas kirjutada häid tekste.
Palju õnne, viitsmist ikka selgitada ja harida ning häid ideid!

Vastused

kristi

Tere-tere! Hea meel kuulda, et live’s su ootustele vastasin. 😀

Tarvo

Investeerimisest kirjutati ja räägiti palju ka varem. Vahepeal oli sõnad nagu investeerimine, aktsiad, kinnisvara jne rohkem nagu sõimusõnad.
Samas 2000-2006 oli iga ost börsil edukas ja kasvatas portfelli kiiremini kui täna. Veel enne oli samasugune aeg 1996-98. Siis oli iga finantsvabaduse püüdleja lugenud läbi Rain Lõhmuse raamatu “Raha”.
Ja 1998-2001 oli investeerimine samuti pigem tabu.
Olen kindel, et lähitulevikus näeme seda jälle. Kus investeerimisteemalised raamatud tõstetakse poodides tagumistesse riiulitesse. Kas see juhtub 1 või 10 aasta pärast, seda näitab aeg.

Aga küsimus, mida tänased investeerimispropageerijad peaks endale eelkõige ja siis ka oma jälgijatele kui ka järgijatele selgeks tegema, mida teha, kui majandus muutub ebastabiilseks.
Aktsiahinnad hakkavad järsku üles-alla hüppama ja siis kukkuma ning veel kukkuma, kinnisvaratehingute arv kukub 50% ja hinnad kolmandiku võrra. Järgmisena hakkavad töökohad kaduma, üürnikud jäävad võlgu või vähemalt nõuavad üüri alandamist 40-50%.
Ehk siis, kuidas seda hetke ära tunda, kuidas säilitada külma närvi, palju peaks olema reserve ja millises instrumendis peaks reservid olema ja kuidas volatiivsel börsil mitte püüda kukkuvat nuga ning mis on surnud kassi põrge?

Jube pikk jutt tuli. 🙂
Kristi, sinu blogi, postitusi ja artikleid olen pikalt jälginud ja soovin kõike head. Tubli töö ja toetan Naisinvestorite klubi vedamist. Kõva pealehakkamine. Et aga maailmas peab olema tasakaal, siis see seletab negatiivsete inimeste negatiivsed kommentaarid ja ei imesta, kui sellised asjad indu tagasi tõmbavad.
Soovin veelkord jõudu ja leida üles inimesed, kes eelmised kaks kriisi on oma rahadega üle elanud. Ning nende vigadest midagi õppida ja seda kõike jagada.
Keep going!

Vastused

kristi

Tere, Tarvo! Jah, investeerimiset rääkimisel mõtlesin võibolla veidi rohkem selles võtmes, et minusugustele, kes alustasid 10 euroga ei olnud investeerimine teema – ma ütleks, et praeguseks on alustamise “piir” tulnud siiski palju madalamaks. Me üritame igapäevaselt Naisinvestorite klubis ja igas muus kogukonnas tegeledagi sellega, et inimesi hoiatada ette, et kõik ei ole edaspidi nii ilus – rääkida sellest, et peab olemas olema meelerahufond, tuleb riske hinnata ja hajutada ning olla vaimselt valmis selleks, et ühel hetkel on kõik numbrid punased. Eks see on raske ülesanne, hetkel kui börsid peamiselt üles liiguvad ja iga kuu on numbrid ilusamad, on paratamatu, et hasart tuleb sisse. Eks näeme pärast kriisi põhja, kui paljud panevad investeerimisraamatud riiulisse, aga ma tahaks loota et see number ei ole nii suur – kogukond kus teised inimesed toetavad teeb vast ka punaste numbrite vaatamise natukene kergemaks 😀 Igastahes see on teema, mis on täiesti aktiivselt üleval ja üritame pigem hoida konservatiivset joont, et ei tekiks just seda olukorda, et kui ajad kehvad on, siis lootus kaoks ja närv üles ütleks. (P.S. kui sul on head soovitust, kes võiks meile näiteks Investeerimisraadiosse tulla kriisikogemustest rääkima on need väga teretulnud!)

Tanel

“(P.S. kui sul on head soovitust, kes võiks meile näiteks Investeerimisraadiosse tulla kriisikogemustest rääkima on need väga teretulnud!)”
Toetan kahe käega Kristi ideed. Kuulata kedagi, kes on eelmise või ka üleeelmise kriisi finantsturgudel üle elanud ja sooviks oma kogemusi jaga, oleks super huvitav. Nii et Tarvo miks mitte jagada oma kogemusi.
Meenub, et Charlie Viikbergil oli ühes intervjuus või podcastis samuti häid nõuandeid kuidas kriisis toimetada ning see üle elada. Teda kuulaks küll uuesti suure huviga.

kristi

Tere, Tanel! Oleme Charliega isegi kontakti loonud, aga veel pole lindistamiseni jõudnud, aga küll jõuame 🙂 Ka teised ideed on teretulnud!

hendrik

Tere,
Ma ei tea kas see on õige koht küsimuse esitamiseks, aga äkki keegi oskab aidata.
Seoses uue 2018 tulumaksu seadusega..
Kui minu sissetulekuks on eestis ainult ühisrahastusest saadav tulu ning muid sissetuleku allikaid ei ole.
minu aasta tulu on alla 6000 euro.
Kas saan õigesti aru, et peaksin aasta lõpus maksuametile andmed esitama, kuid kuna aasta tulu jääb alla tulumaksuvaba määra siis on minu sissetulek maksuvaba.
tänud
Hendrik

Vastused

kristi

Tere Hendrik! Kui sul mingit muud tulu ei ole (kogutulu alla 6000), siis ei pea sa jah tulumaksu maksma. Samas kui sul on mujal riikides sissetulek, mida pead siin deklareerima (aga mida siin lisaks näiteks ei maksustata), siis ei pruugi see nii olla. Tasub selline erijuht üle kontrollida.

Kirsi

Nii lahe on lugeda. Mina ka “alustasin” 2012 panin Bandorasse 10 eurot, mis sellest saanud on? Ei tea. Ainuke asi, mis mul on on meelerahufond, kuigi ka see ainult 2 kuu kulude jagu. Minu peamine viga ongi see, et mulle meeldib lugeda, aga ma ei hakka tegutsema. Aga esimene aitäh, lähen tõstan kohe pool oma meelerahust hoiusele!

Lisa kommentaar

Kristi investeerib OÜ
Reg. kood: 14753252
Sõpruse pst 44-32, Tallinn, Harjumaa, 10620
Üldine kontaktinfo:
Kristi Saare
e-mail: kristi [at] kristiinvesteerib.ee
telefon: 555 88 178

Käesoleval veebilehel kirjeldatu on minu isiklik kogemus investeerimismaailmas - tegemist ei ole investeerimisnõuga ning ükski kajastatud tehing või tegevus ei ole ostusoovitus.

Veebilehe sisu on meelelahutusliku ja informatiivse sisuga ning ei tohiks kunagi olla aluseks ühegi otsuse tegemiseks. Tee kõik oma finantsotsused vastavalt oma riskitasemele ja isikliku portfelli analüüsile. Tootlikke investeeringuid!

© 2016-2023 Kristi investeerib OÜ